| CAS Number | 1393330-33-0 |
| Catalog Number | AG00HVJ9(AGN-PC-0WR0PS) |
| Chemical Name | Bromo-PEG₁-acid |
| IUPAC Name | 3-(2-bromoethoxy)propanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C5H9BrO3/c6-2-4-9-3-1-5(7)8/h1-4H2,(H,7,8) |
| InChI Key | REBYHCQUFPLTTH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22574802 |
| Molecular Formula | C5H9BrO3 |
| Molecular Weight | 197.0272 |
| SMILES | BrCCOCCC(=O)O |
| Synonyms | 3-(2-bromoethoxy)propanoic acid,
Bromo-PEG1-Acid,
1393330-33-0,
Bromo-PEG1-propionic acid,
Br-PEG1-CH2CH2COOH,
BIPG1321,
SCHEMBL15095952,
MFCD22574802,
ZINC83254082,
FCH2294160,
AK689588,
BP-20901,
DS-20248,
|
| Complexity | 84.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 195.974g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 197.028g/mol |
| Monoisotopic Mass | 195.974g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 46.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number