| CAS Number | 1363380-95-3 |
| Catalog Number | AG00HUJF(AGN-PC-0WA71S) |
| Chemical Name | 2-Oxa-spiro[3.3]heptane-6-methanol |
| IUPAC Name | 2-oxaspiro[3.3]heptan-6-ylmethanol |
| InChI | InChI=1S/C7H12O2/c8-3-6-1-7(2-6)4-9-5-7/h6,8H,1-5H2 |
| InChI Key | ZTYBBAUKSKWADO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22628750 |
| Molecular Formula | C7H12O2 |
| Molecular Weight | 128.1690 |
| SMILES | OCC(C1)CC21COC2 |
| Synonyms | 1363380-95-3,
2-oxaspiro[3.3]heptan-6-ylmethanol,
2-OXA-SPIRO[3.3]HEPTANE-6-METHANOL,
SCHEMBL17196250,
KS-000007CA,
2-Oxaspiro[3.3]heptane-6-methanol,
MFCD22628750,
ZINC95630857,
AKOS025147239,
FCH2302860,
PB27358,
(2-oxaspiro[3.3]heptan-6-yl)methanol,
AK165114,
AS-32722,
OR317292,
CS-0051818,
Q-4680,
F2147-2593,
|
| Complexity | 110 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 128.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 9 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 128.171g/mol |
| Monoisotopic Mass | 128.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 29.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number