| CAS Number | 1171560-33-0 |
| Catalog Number | AG00HDTI(AGN-PC-0WNGDT) |
| Chemical Name | 3-(4-Methoxyphenyl)morpholine, HCl |
| IUPAC Name | 3-(4-methoxyphenyl)morpholine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C11H15NO2.ClH/c1-13-10-4-2-9(3-5-10)11-8-14-7-6-12-11;/h2-5,11-12H,6-8H2,1H3;1H |
| InChI Key | XQZMRYIDFXCERH-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03840088 |
| Molecular Formula | C11H16ClNO2 |
| Molecular Weight | 229.7032 |
| SMILES | COC1=CC=C(C2NCCOC2)C=C1.[H]Cl |
| Synonyms | 3-(4-Methoxyphenyl)morpholine hydrochloride,
1171560-33-0,
3-(4-METHOXYPHENYL)MORPHOLINE HCL,
CTK7A3292,
KS-00000LCL,
ZX-AT017387,
3-(4-Methoxyphenyl)morpholine, HCl,
AR1472,
KM5667,
MFCD03840088,
AKOS027334858,
OR12851,
4-(Morpholin-3-yl)anisole hydrochloride,
AK336148,
DS-12478,
EN300-208593,
3-(4-methoxyphenyl)morpholine hydrochloride, AldrichCPR,
|
| Complexity | 167 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 229.087g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 229.704g/mol |
| Monoisotopic Mass | 229.087g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 30.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number