| CAS Number | 1114546-30-3 |
| Catalog Number | AG00HC5A(AGN-PC-0CZQTJ) |
| Chemical Name | 4-Bromo-2-fluoro-3-methylbenzonitrile |
| IUPAC Name | 4-bromo-2-fluoro-3-methylbenzonitrile |
| InChI | InChI=1S/C8H5BrFN/c1-5-7(9)3-2-6(4-11)8(5)10/h2-3H,1H3 |
| InChI Key | PWISOHRBGSJIPW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD23707391 |
| Molecular Formula | C8H5BrFN |
| Molecular Weight | 214.0344 |
| SMILES | N#CC1=CC=C(Br)C(C)=C1F |
| Synonyms | 4-bromo-2-fluoro-3-methylbenzonitrile,
1114546-30-3,
AK162052,
SCHEMBL152425,
KS-00000SLF,
PWISOHRBGSJIPW-UHFFFAOYSA-N,
MFCD23707391,
ZINC98210861,
DS-7440,
FCH2332165,
PC48590,
4-bromo-2-fluoro-3-methyl-benzonitrile,
DA-15472,
FT-0728564,
ST24043377,
AS-813/43501998,
|
| Complexity | 186 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 212.959g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 214.037g/mol |
| Monoisotopic Mass | 212.959g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 23.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number