
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 97-74-5 |
| Catalog Number | AG00H7YK(AGN-PC-0W7G2F) |
| Chemical Name | Bis(Dimethylthiocarbamoyl) Sulfide |
| EC Number | 202-605-7 |
| IUPAC Name | dimethylcarbamothioyl N,N-dimethylcarbamodithioate |
| InChI | InChI=1S/C6H12N2S3/c1-7(2)5(9)11-6(10)8(3)4/h1-4H3 |
| InChI Key | REQPQFUJGGOFQL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00014870 |
| Molecular Formula | C6H12N2S3 |
| Molecular Weight | 208.3679 |
| RTECS Number | WQ1750000 |
| SMILES | CN(C(=S)SC(N(C)C)=S)C |
| UNII | 01W430XXSQ |
| Synonyms | tetramethylthiuram monosulfide,
TMTM,
Tetramethylthiuram monosulfide,
97-74-5,
BIS(DIMETHYLTHIOCARBAMOYL) SULFIDE,
Monothiuram,
Unads,
Mono-thiurad,
TMTM,
Thiuram MM,
Aceto TMTM,
Cyuram MS,
Ekagom TM,
Bis(dimethylthiocarbamyl) sulfide,
Tetramethylthiuram sulfide,
Vulkacit Thiuram MS,
TMTMS,
Vulkacit ms,
Tetramethylthiuramide sulfide,
Pennac MS,
Usaf ek-p-6255,
Usaf B-32,
Tetramethylthiurammonium sulfide,
Tetramethylthiuramonosulfide,
Monex,
Vulkacit thiuram ms/C,
Tetramethylthiuram monosulphide,
Thiuram monosulfide, tetramethyl-,
Bis(dimethylthiocarbamyl) monosulfide,
Tetramethyldithiocarbamic acid anhydrosulfide,
Carbamic anhydride, tetramethyltrithio-,
Monosulfure de tetramethylthiurame,
Sulfide, bis(dimethylthiocarbamoyl),
NSC 3400,
NSC 4767,
UNII-01W430XXSQ,
Bis(dimethylthiocarbamoyl)sulfide,
N,N,N',N'-Tetramethylthiuram monosulfide,
Sulfide, bis((dimethylamino)thioxomethyl),
HSDB 2902,
Formamide, 1,1'-thiobis(N,N-dimethylthio-,
Thiodicarbonic diamide ([(H2N)C(S)]2S), tetramethyl-,
Carbamic acid, dimethyldithio-, anhydrosulfide,
Carbamodithioic acid, dimethyl-, anhydrosulfide,
EINECS 202-605-7,
MFCD00014870,
CP 2113,
BRN 1775650,
tetramethyl thiuram monosulfide,
AI3-00984,
Monosulfure de tetramethylthiurame [French],
01W430XXSQ,
CHEMBL571700,
NSC4767,
dimethylcarbamothioyl N,N-dimethylcarbamodithioate,
NCGC00159424-02,
NCGC00159424-04,
Thionex rubber accelerator,
DSSTox_CID_1333,
N,N,N',N'-Tetramethyldicarbonotrithioic diamide,
DSSTox_RID_76088,
DSSTox_GSID_21333,
Carbamic acid, anhydrosulfide,
W-100101,
Thiodicarbonic diamide (((H2N)C(S))2S), tetramethyl-,
Carbamodithioic acid, anhydrosulfide,
N,N',N'-Tetramethylthiuram monosulfide,
CAS-97-74-5,
Formamide,1'-thiobis[N,N-dimethylthio-,
Sulfide, bis[(dimethylamino)thioxomethyl],
WLN: 1N1 & YUS & SYUS & N1 & 1,
acceleratortmtm,
acetotmtm,
(dimethylamino)[(dimethylamino)thioxomethylthio]methane-1-thione,
Thiodicarbonic diamide (((H2N)C(S))2S), N,N,N',N'-tetramethyl-,
Thiodicarbonic diamide ([(H2N)C(S)]2S), N,N,N',N'-tetramethyl-,
Ancazide IS,
C6H12N2S3,
Perkacit TMTM,
ACMC-209s8z,
EC 202-605-7,
AC1L1OK1,
AC1Q7EQ7,
SCHEMBL23048,
4-04-00-00238 (Beilstein Handbook Reference),
KSC492I9P,
DTXSID0021333,
CTK3J2497,
REQPQFUJGGOFQL-UHFFFAOYSA-,
NSC3400,
REQPQFUJGGOFQL-UHFFFAOYSA-N,
anhydridetetramethyltrithiocarbamique,
bis(dimethylthiocarbamyl)monosulfide,
bis-(Dimethylthiocarbamoyl) sulfide,
KS-000011OR,
N.N'-Tetramethylthiuram monosulfide,
NSC-3400,
NSC-4767,
ZINC1666745,
Tetramethylthiuram monosulfide, 97%,
Thiodicarbonic diamide, tetramethyl-,
Tox21_111656,
Tox21_201554,
Tox21_302880,
ANW-40881,
BDBM50414949,
SBB058588,
AKOS015850780,
Tox21_111656_1,
FCH1320443,
LS-7720,
MCULE-5331911343,
RTR-032398,
Bis(dimethylaminethiocarbonyl)monosulfide,
NCGC00159424-03,
NCGC00159424-05,
NCGC00256325-01,
NCGC00259103-01,
AN-24462,
CC-24761,
CJ-06058,
CJ-26985,
O362,
TR-032398,
FT-0689048,
ST50825572,
C-35220,
N,N,N',N'-Tetramethyldicarbonotrithioic diamide #,
SR-01000944762,
I14-2344,
SR-01000944762-1,
Thiodicarbonic diamide ([(H2-N)C(S)]2-S), tetramethyl-,
1,1 inverted exclamation mark -thiobis(n,n-dimethylthio-formamid,
InChI=1/C6H12N2S3/c1-7(2)5(9)11-6(10)8(3)4/h1-4H3,
[(2R,3S,5R)-3-hydroxy-5-[4-(methoxyamino)-2-oxo-pyrimidin-1-yl]tetrahydrofuran-2-yl]methyl dihydrogen phosphate,
Thionex,
Bis sulfide,
CID7347,
Thiodicarbonic diamide, tetramrthyl-,
AR-1I0430,
C6-H12-N2-S3,
Tetramethyl thiuram monosulfide, 97% 25g,
T0157,
5431-11-8,
|
| Complexity | 147 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 208.016g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 208.356g/mol |
| Monoisotopic Mass | 208.016g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 96A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H317-H411 |
| Precuationary statements | P280g-P301+P312a-P321-P333+P313-P501a-P273-P280-P261-P264-P270-P272-P301+P312+P330-P302+P352+P333+P313+P363-P391-P501 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

