| CAS Number | 883973-99-7 |
| Catalog Number | AG00H2VD(AGN-PC-0LSG04) |
| Chemical Name | FBPase-1 inhibitor-1 |
| IUPAC Name | 2,5-dichloro-N-(5-chloro-1,3-benzoxazol-2-yl)benzenesulfonamide |
| InChI | InChI=1S/C13H7Cl3N2O3S/c14-7-2-4-11-10(5-7)17-13(21-11)18-22(19,20)12-6-8(15)1-3-9(12)16/h1-6H,(H,17,18) |
| InChI Key | JCXZHFCBNFFHRC-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD22581250 |
| Molecular Formula | C13H7Cl3N2O3S |
| Molecular Weight | 377.6303 |
| SMILES | O=S(C1=CC(Cl)=CC=C1Cl)(NC2=NC3=CC(Cl)=CC=C3O2)=O |
| Synonyms | FBPase-1 Inhibitor,
F16BPase Inhibitor,
2,5-DICHLORO-N-(5-CHLORO-1,3-BENZOXAZOL-2-YL)BENZENESULFONAMIDE,
CHEMBL207095,
883973-99-7,
A37,
5-Chloro-2-(N-(2,5-dichlorobenzenesulfonamido))-benzoxazole,
2fhy,
AC1O0V3A,
BDBM50181323,
ZINC36241914,
DB07312,
2,5-dichloro-N-(5-chlorobenzo[d]oxazol-2-yl)benzenesulfonamide,
CID6102820,
MK2a Inhibitor and MAPKAPK2a Inhibitor,
|
| Complexity | 501 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 375.924g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 377.62g/mol |
| Monoisotopic Mass | 375.924g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 80.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number