
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 90357-06-5 |
| Catalog Number | AG00H0X2(AGN-PC-00TUFT) |
| Chemical Name | Bicalutamide |
| EC Number | 618-534-3 |
| IUPAC Name | N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-(4-fluorophenyl)sulfonyl-2-hydroxy-2-methylpropanamide |
| InChI | InChI=1S/C18H14F4N2O4S/c1-17(26,10-29(27,28)14-6-3-12(19)4-7-14)16(25)24-13-5-2-11(9-23)15(8-13)18(20,21)22/h2-8,26H,10H2,1H3,(H,24,25) |
| InChI Key | LKJPYSCBVHEWIU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00869971 |
| Molecular Formula | C18H14F4N2O4S |
| Molecular Weight | 430.3734 |
| SMILES | C(F)(F)(F)c1c(C#N)ccc(c1)NC(=O)C(CS(=O)(=O)c1ccc(cc1)F)(C)O |
| Synonyms | 4'-cyano-3-(4-fluorophenylsulfonyl)-2-hydroxy-2-methyl-3'-(trifluoromethyl)propionanilide,
bicalutamide,
Casodex,
Cosudex,
ICI 176334,
ICI-176334,
bicalutamide,
90357-06-5,
Casodex,
Cosudex,
Calutide,
ICI 176334,
ICI-176334,
Bicalutamide (CDX),
Kalumid,
Bicalutamide(Casodex),
N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-(4-fluorophenyl)sulfonyl-2-hydroxy-2-methylpropanamide,
Bicalutamide (Casodex),
CHEMBL409,
BRN 5364666,
LKJPYSCBVHEWIU-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00869971,
(+-)-4'-Cyano-alpha,alpha,alpha-trifluoro-3-((p-fluorophenyl)sulfonyl)-2-methyl-m-lactotoluidide,
C18H14F4N2O4S,
ICI 176,334,
CPD000466329,
bicalutamida,
bicalutamidum,
N-[4-Cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-[(4-fluorophenyl)sulfonyl]-2-hydroxy-2-methylpropanamide,
Propanamide, N-(4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl)-3-((4-fluorophenyl)sulfonyl)-2-hydroxy-2-methyl-, (+-)-,
Raffolutil,
N-(4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl)-3-((4-fluorophenyl)sulfonyl)-2-hydroxy-2-methylpropanamide,
Propanamide, N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-[(4-fluorophenyl)sulfonyl]-2-hydroxy-2-methyl-,
SMR000466329,
Casodex (TN),
Bicalutamide [USAN:INN:BAN],
SR-01000759410,
Bicalutamine,
Bicalutamide (JAN/USP/INN),
CCRIS 8728,
HSDB 7655,
Bicalutamide [USAN:USP:INN:BAN],
Bicalutamide, 97%,
KS-1161,
Bicalutamide - Casodex,
PubChem18237,
AC1L1DJE,
SCHEMBL3611,
MLS000759437,
MLS001424047,
GTPL2863,
PRO113,
DTXSID2022678,
BDBM18525,
CHEBI:91617,
KS-00000XEI,
AOB5596,
EX-A962,
BCPP000337,
HMS2051B13,
HMS2089N12,
HMS2232H03,
HMS3263M13,
HMS3372K05,
HMS3393B13,
HMS3654K18,
HMS3714P13,
Pharmakon1600-01504827,
ACT06291,
BCP02110,
Tox21_501026,
AN-582,
CB0180,
NSC722665,
NSC759816,
s1190,
AKOS015895073,
AC-4232,
API0001710,
AT-9158,
BCP9000408,
CCG-100951,
CCG-220876,
CCG-222330,
CS-1296,
DB01128,
LP01026,
NC00201,
NSC-722665,
NSC-759816,
SB17301,
N-(4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl),
NCGC00167977-01,
NCGC00167977-02,
NCGC00167977-03,
NCGC00167977-09,
NCGC00261711-01,
AK544272,
BC204097,
HY-14249,
SAM001246612,
SC-17332,
AB0008136,
LS-119125,
TL8005814,
B3206,
FT-0080576,
FT-0618286,
SW197581-4,
Bicalutamide (CDX), >=98% (HPLC), powder,
C08160,
D00961,
J10442,
AB00639963-06,
AB00639963-08,
AB00639963-09,
AB00639963_10,
357B065,
A803039,
I06-0475,
I06-0480,
SR-01000759410-4,
SR-01000759410-5,
BRD-A29485665-001-03-7,
Bicalutamide, British Pharmacopoeia (BP) Reference Standard,
Bicalutamide, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Bicalutamide, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
4'-cyano-3-[(4- fluorophenyl)sulfonyl]-2-hydroxy-2-methyl-3'-trifluoromethylpropionanilide,
4'-cyano-3-[(4-fluorophenyl)sulfonyl]-2-hydroxy-2-methyl-3'-trifluoromethylpropionanilide,
Bicalutamide for system suitability, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Bicalutamide, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-(4-fluorophenyl)sulfonyl-2-hydroxy-2-methyl-propanamide,
N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-(4-fluorophenyl)sulfonyl-2-methyl-2-oxidanyl-propanamide,
N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-[(4-fluorobenzene)sulfonyl]-2-hydroxy-2-methylpropanamide,
N-[4-Cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-[(4-fluorophenyl)sulfonyl]-2-hydroxy-2-methylpropionamide,
N-[4-cyano-3-trifluoromethyl-phenyl]-3-[4-fluorophenyl-sulfonyl]-2-hydroxy-2-methyl-propionamide,
propanamide, N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-[(4-fluorophenyl)sulfonyl]-2-hydroxy-2-methyl-,(+-),
Propanamide,
Propanamide,,
(R)-Bicalutamide,
(S)-Bicalutamide,
Calutide (TN),
Cosudex (TN),
Kalumid (TN),
UNII-A0Z3NAU9DP,
A0Z3NAU9DP,
D0V9BD,
Astra brand of bicalutamide,
Zeneca brand of bicalutamide,
-3-(4-fluorophenylsulfonyl),
-2-hydroxy-2-methylpropanamide,
Bicalutamide [USAN:BAN:INN],
AstraZeneca brand of bicalutamide,
Bicalutamide, 99% - 1G 1g,
CID2375,
CS-O-01015,
C18-H14-F4-N2-O4-S,
A5065,
C053541,
Casodex, Cosudex, Calutide, Kalumid, Bicalutamide,
113299-40-4,
4'-cyano-3-(4-fluorophenylsulfonyl)-2-hydroxy-2-methyl-3'-(trifluoromethyl)propionanilide,
4-cyano-3-trifluoromethyl-N-(3-p-fluorophenylsulfonyl-2-hydroxy-2-methylpropionyl)aniline,
(2R)-N-[4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl]-3-(4-fluorophenyl)sulfonyl-2-hydroxy-2-methylpropanamide,
(2R)-N-[4-CYANO-3-(TRIFLUOROMETHYL)PHENYL]-3-[(4-FLUOROPHENYL)SULFONYL]-2-HYDROXY-2-METHYLPROPANAMIDE,
113299-38-0,
N-(4-cyano-3-(trifluoromethyl)phenyl)-3-(4-fluorophenyl)sulfonyl-2-hydroxy-2-methyl-propanamide,
Propanamida, N-[4-ciano-3-(trifluorometil)] fenil-3-[(4-fluorofenil) sulfonil]-2-hidroxi-2-metil-,
|
| Complexity | 750 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 430.061g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 29 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 9 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 430.374g/mol |
| Monoisotopic Mass | 430.061g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 116A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.3 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

