| CAS Number | 92866-00-7 |
| Catalog Number | AG00GY0M(AGN-PC-0WANU9) |
| Chemical Name | 1-Ethynyl-4-(phenylethynyl)benzene |
| IUPAC Name | 1-ethynyl-4-(2-phenylethynyl)benzene |
| InChI | InChI=1S/C16H10/c1-2-14-8-10-16(11-9-14)13-12-15-6-4-3-5-7-15/h1,3-11H |
| InChI Key | WAUKYPQSFIENDE-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD27665710 |
| Molecular Formula | C16H10 |
| Molecular Weight | 202.2506 |
| SMILES | C(#Cc1ccccc1)c1ccc(cc1)C#C |
| Synonyms | 1-ethynyl-4-(phenylethynyl)benzene,
92866-00-7,
Benzene, 1-ethynyl-4-(phenylethynyl)-,
4-(phenylethynyl)phenylacetylene,
ACMC-20lwpp,
4-Ethynyldiphenylacetylene,
[4-(Phenylethynyl)phenyl]ethyne,
CTK3G9866,
DTXSID60460868,
WAUKYPQSFIENDE-UHFFFAOYSA-N,
MFCD27665710,
ZINC95080086,
AKOS030228731,
1-(4-Ethynylphenyl)-2-phenylacetylene,
E0967,
1-ethynyl-4-(2-phenylethynyl)benzene,
CID11275700,
|
| Complexity | 315 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 202.078g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 202.256g/mol |
| Monoisotopic Mass | 202.078g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H315-H319
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P264-P280-P302+P352+P332+P313+P362+P364-P305+P351+P338+P337+P313
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number