| CAS Number | 91401-73-9 |
| Catalog Number | AG00GWPH(AGN-PC-00OUJJ) |
| Chemical Name | Depropylamino Hydroxy Propafenone |
| IUPAC Name | 1-[2-(2,3-dihydroxypropoxy)phenyl]-3-phenylpropan-1-one |
| InChI | InChI=1S/C18H20O4/c19-12-15(20)13-22-18-9-5-4-8-16(18)17(21)11-10-14-6-2-1-3-7-14/h1-9,15,19-20H,10-13H2 |
| InChI Key | KRSTZDUMPGTWJG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD21363758 |
| Molecular Formula | C18H20O4 |
| Molecular Weight | 300.3490 |
| SMILES | OCC(O)COc1ccccc1C(=O)CCc2ccccc2 |
| Synonyms | Depropylamino Hydroxy Propafenone,
91401-73-9,
Propafenone impurity D,
Propafenone impurity D [USP],
Propafenone hydrochloride specified impurity D [EP],
1-Propanone, 1-(2-(2,3-dihydroxypropoxy)phenyl)-3-phenyl-,
1-(2-(2,3-Dihydroxypropoxy)phenyl)-3-phenylpropanone, (2RS)-,
FT-0665902,
1-[2-(2,3-Dihydroxypropoxy)phenyl]-3-phenyl-1-propanone,
1-[2-(2,3-dihydroxypropoxy)phenyl]-3-phenylpropan-1-one,
1-[2-[(2RS)-2,3-Dihydroxypropoxy]phenyl]-3-phenylpropan-1-one,
UNII-G0R1CCR973,
G0R1CCR973,
CS-O-13603,
|
| Complexity | 325 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 300.136g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 22 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 300.354g/mol |
| Monoisotopic Mass | 300.136g/mol |
| Rotatable Bond Count | 8 |
| Topological Polar Surface Area | 66.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number