| CAS Number | 920519-32-0 |
| Catalog Number | AG00GTMQ(AGN-PC-0WBOJF) |
| Chemical Name | Fmoc-Asp(OtBu)-Thr(psiMe,Mepro)-OH |
| IUPAC Name | (4S,5R)-3-[(2S)-2-(9H-fluoren-9-ylmethoxycarbonylamino)-4-[(2-methylpropan-2-yl)oxy]-4-oxobutanoyl]-2,2,5-trimethyl-1,3-oxazolidine-4-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C30H36N2O8/c1-17-25(27(35)36)32(30(5,6)39-17)26(34)23(15-24(33)40-29(2,3)4)31-28(37)38-16-22-20-13-9-7-11-18(20)19-12-8-10-14-21(19)22/h7-14,17,22-23,25H,15-16H2,1-6H3,(H,31,37)(H,35,36)/t17-,23+,25+/m1/s1 |
| InChI Key | NKQJRYSIZOXCTJ-LAMXGVLKSA-N |
| MDL Number | MFCD18427721 |
| Molecular Formula | C30H36N2O8 |
| Molecular Weight | 552.6154 |
| SMILES | C[C@@H]1[C@H](N(C(O1)(C)C)C(=O)[C@H](CC(=O)OC(C)(C)C)NC(=O)OCC2C3=CC=CC=C3C4=CC=CC=C24)C(=O)O |
| Synonyms | 920519-32-0,
Fmoc-Asp(Otbu)-Thr(Psime,Mepro)-OH,
Fmoc-Asp(OtBu)-Thr(Psi(Me,Me)pro)-OH,
6796AH,
MFCD18427721,
AKOS025289505,
ZINC169722866,
(4S,5R)-3-(N-alpha-(9-Fluorenylmethyloxycarbonyl)-L-aspartyl-t-butyl ester)-2,2,5-trimethyloxazolidine-4-carboxylic acid,
C30H36N2O8,
|
| Complexity | 953 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 3 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 552.247g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 40 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 552.624g/mol |
| Monoisotopic Mass | 552.247g/mol |
| Rotatable Bond Count | 10 |
| Topological Polar Surface Area | 132A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number