| CAS Number | 871231-45-7 |
| Catalog Number | AG00GSOG(AGN-PC-0VAX2Q) |
| Chemical Name | Potassium 3-hydroxyphenyltrifluoroborate |
| IUPAC Name | potassium;trifluoro-(3-hydroxyphenyl)boranuide |
| InChI | InChI=1S/C6H5BF3O.K/c8-7(9,10)5-2-1-3-6(11)4-5;/h1-4,11H;/q-1;+1 |
| InChI Key | WJVQWTFIFFNYGL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07784422 |
| Molecular Formula | C6H5BF3KO |
| Molecular Weight | 200.0078 |
| SMILES | F[B-](F)(F)C1=CC(O)=CC=C1.[K+] |
| Synonyms | 871231-45-7,
Potassium 3-hydroxyphenyltrifluoroborate,
Potassium trifluoro(3-hydroxyphenyl)borate,
potassium trifluoro(3-hydroxyphenyl)boranuide,
PubChem11436,
AMTB551,
SCHEMBL909968,
KS-00000GYH,
DTXSID90635709,
MFCD07784422,
AS-2581,
FCH1326872,
AK326558,
PC200425,
3-Hydroxyphenyltrifluoroborate potassium salt,
Potassium 3-hydroxyphenyltrifluoroborate, 96%,
Potassium trifluoro(3-hydroxyphenyl)borate(1-),
C6H5BF3KO,
POTASSIUM3-HYDROXYPHENYLTRIFLUOROBORATE,
|
| Complexity | 141 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 200.002g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 200.009g/mol |
| Monoisotopic Mass | 200.002g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 20.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number