
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 90-45-9 |
| Catalog Number | AG00GRKN(AGN-PC-0JK7VC) |
| Chemical Name | 9-Aminoacridine |
| EC Number | 201-995-6 |
| IUPAC Name | acridin-9-amine |
| InChI | InChI=1S/C13H10N2/c14-13-9-5-1-3-7-11(9)15-12-8-4-2-6-10(12)13/h1-8H,(H2,14,15) |
| InChI Key | XJGFWWJLMVZSIG-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00150520 |
| Molecular Formula | C13H10N2 |
| Molecular Weight | 194.2319 |
| SMILES | Nc1c2c(nc3c1cccc3)cccc2 |
| UNII | 78OY3Z0P7Z |
| Synonyms | 9 Aminoacridine,
9-Aminoacridine,
Acridinamine,
Aminacrine,
Aminacrine Hydrochloride,
Aminoacridine,
Aminoacridine Hydrochloride,
Aminopt,
Hydrochloride, Aminacrine,
Hydrochloride, Aminoacridine,
Mykocert,
9-AMINOACRIDINE,
Acridin-9-amine,
Aminacrine,
90-45-9,
9-Acridinamine,
Aminoacridine,
Aminacrin,
Izoacridina,
Aminoacridina,
Aminoacridinum,
10-Amino-5-azaanthracene,
Monacrin,
9-Acridinylamine,
9-Aminoakridin,
Acridine, 9-amino-,
9-Aminoacridin,
9(10H)-Acridinimine,
9-Aminoakridin [Czech],
Aminoacridine [INN:BAN],
9AA,
UNII-78OY3Z0P7Z,
NSC 13000,
CCRIS 748,
Acridin-9-ylamine,
NSC 7571,
EINECS 201-995-6,
BRN 0141171,
AI3-51012,
78OY3Z0P7Z,
9-AA,
CHEBI:74789,
XJGFWWJLMVZSIG-UHFFFAOYSA-N,
acridine-9-ylamine,
AK109135,
Aminopt,
Mykocert,
110166-26-2,
CS-003/03975023,
WLN: T C666 BNJ IZ,
MLS000780068,
NSC7571,
7AD,
8AD,
9-Aminoacridine hydrochloride hydrate,
SMR000420251,
iminoacridan,
5-Aminoacridin,
4bds,
9-Amino-acridine,
F2179-0009,
acridin-9-yl-amine,
Quench (Salt/Mix),
ACMC-20mczt,
Mycosert (Salt/Mix),
Spectrum_001108,
SpecPlus_000861,
9-Acridinamine (9CI),
9-Aminoacridine, 98%,
AC1L1NTJ,
65944-23-2,
Spectrum2_001112,
Spectrum3_000617,
Spectrum4_000580,
Spectrum5_001498,
AC1Q4W9J,
AC1Q51BO,
Acramine Yellow (Salt/Mix),
SCHEMBL14999,
BSPBio_002154,
KBioGR_001020,
KBioSS_001588,
BIDD:GT0816,
CHEMBL43184,
DivK1c_006957,
SPECTRUM1500810,
SPBio_001244,
DTXSID2024456,
BDBM72700,
cid_2723598,
CTK0G2217,
KBio1_001901,
KBio2_001588,
KBio2_004156,
KBio2_006724,
KBio3_001654,
KS-00000GTZ,
XJGFWWJLMVZSIG-UHFFFAOYSA-,
HMS1921I16,
HMS2092K22,
HMS3715H04,
Pharmakon1600-01500810,
9-acridinamine;hydrate;hydrochloride,
ALBB-020726,
BCP25849,
HY-B1422,
NSC13000,
NSC28747,
ZX-AN019316,
ANW-75188,
BBL011755,
CCG-39037,
MFCD00037839,
NSC-13000,
NSC-28747,
NSC757794,
SBB003606,
STK387428,
ZINC19014768,
AKOS000120447,
acridin-9-ylamine;hydrate;hydrochloride,
CS-4915,
DB11561,
LS-1913,
MCULE-4734217474,
NSC-757794,
NCGC00094857-01,
NCGC00094857-02,
NCGC00094857-03,
AJ-45955,
AS-17405,
CC-23490,
ST093685,
SY039786,
U978,
9-AMINOACRIDINE (5-AMINOACRIDINE),
SBI-0051612.P002,
AX8014518,
DB-026983,
TC-163933,
A2905,
FT-0621612,
ST24045903,
SW219793-1,
EN300-17076,
MFCD00037839 (97%),
M-2337,
AB00052180_09,
AB00052180_10,
C-08694,
SR-01000760844,
CU-01000012501-2,
SR-01000760844-2,
BRD-K00535541-001-02-2,
BRD-K00535541-311-04-1,
9-Aminoacridine, matrix substance for MALDI-MS, >=99.5% (HPLC),
9-AMINOACRIDINE (SEE ALSO 9-AMINOACRIDINE HCL AND 9-AMINOACRIDINE HCL-H2O),
InChI=1/C13H10N2/c14-13-9-5-1-3-7-11(9)15-12-8-4-2-6-10(12)13/h1-8H,(H2,14,15),
Acridinamine,
5-Aminoacridine,
aminoacridin-,
Acramine Yellow,
9 Aminoacridine,
Aminacrine HCl,
9-amino acridine,
Aminacrine hydrochloride,
Aminoacridine hydrochloride,
Hydrochloride, Aminacrine,
Hydrochloride, Aminoacridine,
C13H10N2,
9-Acridinamine monohydrochloride,
9-Aminoacridine monohydrochloride,
CID7019,
NSC-7571,
9-Aminoacridine, 98% - 1G 1g,
acridin-9-amine;hydrate;hydrochloride,
AR-1H5411,
C13-H10-N2,
5-22-11-00008 (Beilstein Handbook Reference),
D000585,
9-Amino-N-[3-(Dimethylamino)Propyl]Acridine-4-Carboxamide,
9-AMINO-(N-(2-DIMETHYLAMINO)BUTYL)ACRIDINE-4-CARBOXAMIDE,
52417-22-8,
96573-20-5,
AA,
AAC,
|
| Complexity | 207 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 194.084g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 194.237g/mol |
| Monoisotopic Mass | 194.084g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 38.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.8 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

