| CAS Number | 76259-32-0 |
| Catalog Number | AG00GGBE(AGN-PC-0U9DGP) |
| Chemical Name | MONOMETHACYLAMIDEETHYLENEDIAMINE HCL |
| IUPAC Name | N-(2-aminoethyl)-2-methylprop-2-enamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H12N2O.ClH/c1-5(2)6(9)8-4-3-7;/h1,3-4,7H2,2H3,(H,8,9);1H |
| InChI Key | RUSMHXACRXXLKQ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09264233 |
| Molecular Formula | C6H13ClN2O |
| Molecular Weight | 164.6332 |
| SMILES | Cl.NCCNC(C(=C)C)=O |
| Synonyms | 76259-32-0,
N-(2-Aminoethyl)methacrylamide hydrochloride,
monomethacylamideethylenediamine hcl,
SCHEMBL452866,
RUSMHXACRXXLKQ-UHFFFAOYSA-N,
AKOS032946274,
Monomethacrylamidoethylenediamine hydrochloride,
n-(2-aminoethyl) methacrylamide hydrochloride,
N-methacryloyl-ethylenediamine monohydrochloride,
2-Aminoethylmethacrylamide hydrochloride, >=98%,
N'-methacryloyl-ethylenediamine monohydrochloride,
|
| Complexity | 120 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 164.072g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 164.633g/mol |
| Monoisotopic Mass | 164.072g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 55.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number