| CAS Number | 851042-10-9 |
| Catalog Number | AG00G9L2(AGN-PC-0CU9VD) |
| Chemical Name | 9,9-Dioctyl-9H-fluorene-2,7-diamine |
| IUPAC Name | 9,9-dioctylfluorene-2,7-diamine |
| InChI | InChI=1S/C29H44N2/c1-3-5-7-9-11-13-19-29(20-14-12-10-8-6-4-2)27-21-23(30)15-17-25(27)26-18-16-24(31)22-28(26)29/h15-18,21-22H,3-14,19-20,30-31H2,1-2H3 |
| InChI Key | ODJBGRHFVFWTBO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD27923070 |
| Molecular Formula | C29H44N2 |
| Molecular Weight | 420.6731 |
| SMILES | NC1=CC(C(CCCCCCCC)(CCCCCCCC)C2=C3C=CC(N)=C2)=C3C=C1 |
| Synonyms | 9,9-Dioctyl-9H-fluorene-2,7-diamine,
851042-10-9,
2,7-Diamino-9,9-di-n-octylfluorene,
SCHEMBL2893208,
DTXSID90731497,
ODJBGRHFVFWTBO-UHFFFAOYSA-N,
2,7-Diamino-9,9-diocty-fluorene,
MFCD27923070,
ZINC97972206,
AK142541,
AX8282360,
D4719,
|
| Complexity | 445 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 420.35g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 420.685g/mol |
| Monoisotopic Mass | 420.35g/mol |
| Rotatable Bond Count | 14 |
| Topological Polar Surface Area | 52A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 10.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number