| CAS Number | 82113-66-4 |
| Catalog Number | AG00G4NM(AGN-PC-0ULHS3) |
| Chemical Name | N-(Trimethylsilyl)bis(trifluoromethanesulfonyl)imide |
| IUPAC Name | 1,1,1-trifluoro-N-(trifluoromethylsulfonyl)-N-trimethylsilylmethanesulfonamide |
| InChI | InChI=1S/C5H9F6NO4S2Si/c1-19(2,3)12(17(13,14)4(6,7)8)18(15,16)5(9,10)11/h1-3H3 |
| InChI Key | MLIRNWUYOYIGBZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD10566930 |
| Molecular Formula | C5H9F6NO4S2Si |
| Molecular Weight | 353.3352 |
| SMILES | C[Si](C)(N(S(=O)(C(F)(F)F)=O)S(=O)(C(F)(F)F)=O)C |
| Synonyms | N-(Trimethylsilyl)bis(trifluoromethanesulfonyl)imide,
82113-66-4,
TMS Triflimide,
Tf2NSiMe3,
SCHEMBL460105,
DTXSID70451929,
MFCD10566930,
ZINC195893759,
Trimethyl[bis(trifluoromesyl)amino]silane,
[Bis(trifluoromethanesulfonyl)amino]trimethylsilane,
CID11013624,
T2392,
1,1,1-trifluoro-N-(trifluoromethylsulfonyl)-N-trimethylsilyl-methanesulfonamide,
|
| Complexity | 487 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 352.965g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 19 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 353.325g/mol |
| Monoisotopic Mass | 352.965g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 88.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
\N
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
\N
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
\N
|
Certificate of Analysis
Lot Number