| CAS Number | 775351-61-6 |
| Catalog Number | AG00G3ON(AGN-PC-0UBWLS) |
| Chemical Name | Imeglimin (hydrochloride) |
| IUPAC Name | (4R)-6-N,6-N,4-trimethyl-1,4-dihydro-1,3,5-triazine-2,6-diamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C6H13N5.ClH/c1-4-8-5(7)10-6(9-4)11(2)3;/h4H,1-3H3,(H3,7,8,9,10);1H/t4-;/m1./s1 |
| InChI Key | UXHLCYMTNMEXKZ-PGMHMLKASA-N |
| MDL Number | MFCD28167741 |
| Molecular Formula | C6H14ClN5 |
| Molecular Weight | 191.6619 |
| SMILES | Cl.N(C)(C)C1=NC(=N[C@H](N1)C)N |
| Synonyms | Imeglimin (hydrochloride),
Imeglimin hydrochloride,
775351-61-6,
Emd 387008 (R-imeglimin) HCl,
R-Imeglimin hydrochloride,
775351-65-0,
SCHEMBL2157885,
Emd 387008,
BCP11078,
HY-14771A,
MFCD28167741,
CS-2121,
EMD-387008,
AS-35168,
EMD 387008 hydrochloride;EMD387008 hydrochloride;EMD-387008 hydrochloride,
A16283,
|
| Complexity | 205 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 191.094g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 191.663g/mol |
| Monoisotopic Mass | 191.094g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 66A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number