
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 72-19-5 |
| Catalog Number | AG00FTJL(AGN-PC-0OH2VW) |
| Chemical Name | L-Threonine |
| EC Number | 200-774-1 |
| FEMA Number | 4710 |
| IUPAC Name | (2S,3R)-2-amino-3-hydroxybutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C4H9NO3/c1-2(6)3(5)4(7)8/h2-3,6H,5H2,1H3,(H,7,8)/t2-,3+/m1/s1 |
| InChI Key | AYFVYJQAPQTCCC-GBXIJSLDSA-N |
| MDL Number | MFCD00064270 |
| Molecular Formula | C4H9NO3 |
| Molecular Weight | 119.1192 |
| NSC Number | 760118 |
| SMILES | N[C@@H]([C@H](O)C)C(=O)O |
| UNII | 2ZD004190S |
| Synonyms | L Threonine,
L-Threonine,
Threonine,
L-threonine,
threonine,
72-19-5,
Threonin,
L-(-)-Threonine,
(2S,3R)-2-amino-3-hydroxybutanoic acid,
H-Thr-OH,
(S)-Threonine,
2-amino-3-hydroxybutyric acid,
Threonine (VAN),
(2S,3R)-2-Amino-3-hydroxybutyric acid,
Threoninum [Latin],
Treonina [Spanish],
Threonine [USAN:INN],
Threonine, L-,
thre,
L-Threonin,
L-thr,
(2S)-threonine,
MFCD00064270,
L-alpha-Amino-beta-hydroxybutyric acid,
(2S,3R)-(-)-Threonine,
2-Amino-3-hydroxybutanoic acid, (R-(R*,S*))-,
UNII-2ZD004190S,
Butanoic acid, 2-amino-3-hydroxy-, (R-(R*,S*))-,
L-2-Amino-3-hydroxybutyric acid,
EINECS 200-774-1,
NSC 16589,
NSC 46701,
CHEBI:16857,
[R-(R*,S*)]-2-Amino-3-hydroxybutanoic acid,
AYFVYJQAPQTCCC-GBXIJSLDSA-N,
2ZD004190S,
L-Threonine, 98%,
THREONINE (L),
DSSTox_CID_26412,
DSSTox_RID_81591,
DSSTox_GSID_46412,
Threonine #,
Threoninum,
Treonina,
6028-28-0,
thr,
Allothreonine, D-,
CAS-72-19-5,
(R-(R*,S*))-2-Amino-3-hydroxybutanoate,
[R-(R*,S*)]-2-Amino-3-hydroxybutanoate,
(R-(R*,S*))-2-Amino-3-hydroxybutanoic acid,
L-(U-14C)Threonine,
NSC46701,
EINECS 201-300-6,
MFCD00063722,
HSDB 7797,
L-Threonine;,
NSC 206292,
NCGC00164520-01,
NCGC00164520-02,
Threonine (USP),
L-Threonine,(S),
AI3-18477,
L-Thr-OH,
L-Threonine (9CI),
Threonine, labeled with carbon-14, L-,
L-Threonine (JP17),
Threonine, L- (8CI),
2-Amino-3-hydroxybutyrate,
bmse000049,
bmse000810,
bmse000859,
L-Threonine (H-Thr-OH),
2-Amino-3-hydroxybutanoate,
AC1Q29AU,
SCHEMBL1480,
KSC377A9N,
L-2-Amino-3-hydroxybutyrate,
AC1L1M76,
CCRIS 8603,
CHEMBL291747,
GTPL4785,
DTXSID2046412,
CTK2H7096,
KS-00000AAW,
L-alpha-Amino-beta-hydroxybutyrate,
L-Threonine, Cell Culture Reagent,
Pharmakon1600-01301008,
ZINC895103,
Tox21_112154,
ANW-36168,
CT-193,
NSC760118,
(2S,3R)-2-Amino-3-hydroxybutyrate,
AKOS006240505,
AKOS015840277,
Tox21_112154_1,
CCG-214540,
CS-W020046,
DB00156,
MCULE-5505393195,
NSC-760118,
RP05231,
RTC-066608,
7013-32-3,
AC-11296,
AJ-24144,
AS-12789,
BC676678,
BR-46647,
SC-09866,
L-Threonine, BioXtra, >=99.5% (NT),
L-Threonine, p.a., 99.0-101.0%,
(2S,3R)-(-)-2-Amino-3-Hydroxybutyrate,
AB1007075,
DB-029984,
LS-153745,
ST2407925,
TC-066608,
[R-(R*,S*)]-2-amino-3-hydroxy-Butanoate,
AM20100684,
FT-0604667,
L-Threonine, reagent grade, >=98% (HPLC),
72T195,
C00188,
D00041,
M-5927,
M02962,
[R-(R*,S*)]-2-amino-3-hydroxy-Butanoic acid,
88847-EP2289892A1,
88847-EP2305825A1,
L-Threonine, Vetec(TM) reagent grade, >=98%,
3DD2E9AD-DB9A-460E-8A6B-C01B0F67AC4E,
I04-0847,
Q-201331,
I14-13397,
48: PN: WO2004076659 FIGURE: 7 claimed sequence,
F8881-8883,
L-Threonine, certified reference material, TraceCERT(R),
Z1259341114,
L-Threonine, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
UNII-N7U7BXP2OI component AYFVYJQAPQTCCC-GBXIJSLDSA-N,
UNII-TFM6DU5S6A component AYFVYJQAPQTCCC-GBXIJSLDSA-N,
L-Threonine, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
L-Threonine, Pharmaceutical Secondary Standard; Certified Reference Material,
L-Threonine, from non-animal source, meets EP, JP, USP testing specifications, suitable for cell culture, 99.0-101.0%,
L-Threonine, PharmaGrade, Ajinomoto, EP, JP, USP, manufactured under appropriate GMP controls for Pharma or Biopharmaceutical production, suitable for cell culture,
DL-Threonine,
D-Allothreonine,
D-threonine,
l- threonine,
L-Treonina,
L-allo-threonine,
H-DL-Thr-OH,
Threonine, DL-,
H-Thr,
UNII-TFM6DU5S6A,
DL-Threonine, hemihydrate,
C4H9NO3,
TFM6DU5S6A,
D0N0GE,
2-amino-3-hydroxybutanoic acid,
L-Threonine, 98% 25g,
Threonine, hemihydrate, DL-,
CID6288,
L-Threonine, 99% - 5g 5g,
80-68-2,
C4-H9-N-O3,
DL-2-Amino-3-hydroxybutanoic acid,
L-Thr, 99% - 5G 5g,
AR-1J3436,
ACN-033591,
L-Threonine 99% for biochemistry 5gm,
(+/-)-2-Amino-3-hydroxybutyric acid,
A7388,
T0230,
L-Threonine; (S)-Threonine; 2-Amino-3-hydroxybutyric acid,
102783-05-1,
62016-26-6,
632-20-2,
|
| Complexity | 93.3 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 119.058g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 119.12g/mol |
| Monoisotopic Mass | 119.058g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 83.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -2.9 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precautionary statements | |
| Signal Words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

