
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 72-54-8 |
| Catalog Number | AG00FKOW(AGN-PC-0JK7J1) |
| Chemical Name | 1,1′-(2,2-Dichloroethylidene)bis[4-chlorobenzene] |
| EC Number | 200-783-0 |
| IUPAC Name | 1-chloro-4-[2,2-dichloro-1-(4-chlorophenyl)ethyl]benzene |
| InChI | InChI=1S/C14H10Cl4/c15-11-5-1-9(2-6-11)13(14(17)18)10-3-7-12(16)8-4-10/h1-8,13-14H |
| InChI Key | AHJKRLASYNVKDZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00000851 |
| Molecular Formula | C14H10Cl4 |
| Molecular Weight | 320.0412 |
| NSC Number | 8941 |
| SMILES | ClC(C(C1=CC=C(C=C1)Cl)C1=CC=C(C=C1)Cl)Cl |
| UN Number | 2761 |
| UNII | V14159DF29 |
| Synonyms | DDD,
Dichlorodiphenyldichloroethane,
TDE,
p,p'-DDD,
Rhothane,
72-54-8,
Dilene,
Tetrachlorodiphenylethane,
p,p'-TDE,
Dichlorodiphenyldichloroethane,
Rothane,
Rhothane d-3,
2,2-Bis(4-chlorophenyl)-1,1-dichloroethane,
4,4'-DDD,
1,1-Dichloro-2,2-bis(p-chlorophenyl)ethane,
DDD,
1,1-Dichloro-2,2-bis(4-chlorophenyl)ethane,
TDE,
Rcra waste number U060,
NCI-C00475,
p,p'-Dichlorodiphenyldichloroethane,
OMS 1078,
Caswell No. 307,
ENT 4,225,
2,2-Bis(p-chlorophenyl)-1,1-dichloroethane,
1,1-Bis(4-chlorophenyl)-2,2-dichloroethane,
Benzene, 1,1'-(2,2-dichloroethylidene)bis[4-chloro-,
DDD, p,p'-,
NSC 8941,
1,1-Bis(p-chlorophenyl)-2,2-dichloroethane,
CCRIS 573,
Dichlorodiphenyl dichloroethane,
ME-1700,
HSDB 285,
UNII-V14159DF29,
1,1'-(2,2-dichloroethylidene)bis[4-chlorobenzene],
Me-700,
4,4-DDD,
p,p'-Dichlorodiphenyl-2,2-dichloroethylene,
1,1-Dichloro-2,2-di(4-chlorophenyl)ethane,
1,1'-(2,2-dichloroethane-1,1-diyl)bis(4-chlorobenzene),
1,1-Dichloro-2,2-bis(4'-chlorophenyl)ethane,
1,1-Dichloro-2,2-bis(parachlorophenyl)ethane,
EINECS 200-783-0,
Ethane, 1,1-dichloro-2,2-bis(p-chlorophenyl)-,
RCRA waste no. U060,
EPA Pesticide Chemical Code 029101,
BRN 1914072,
AI3-04225,
CHEMBL196590,
1,1-Dicloro-2,2-bis(4-cloro-fenil)-etano,
CHEBI:27841,
1,1-Dichlor-2,2-bis(4-chlor-phenyl)-aethan,
1,1-Dichloor-2,2-bis(4-chloor fenyl)-ethaan,
AHJKRLASYNVKDZ-UHFFFAOYSA-N,
p,p'-Dichlorodiphenyl dichloroethane,
ME1700,
MFCD00000851,
p,p'-(Dichlorodiphenyl)dichloroethane,
1,1-Dicloro-2,2-bis(4-cloro-fenil)-etano [Italian],
Benzene, 1,1'-(2,2-dichloroethylidene)bis(4-chloro-,
V14159DF29,
1,1-Dichloor-2,2-bis(4-chloor fenyl)-ethaan [Dutch],
1,1-Dichlor-2,2-bis(4-chlor-phenyl)-aethan [German],
1,1-Dichloro-2,2-bis(4-chlorophenyl)-ethane [French],
Dichloro-2,2-bis(p-chlorophenyl)ethane,
1-Chloro-4-[2,2-dichloro-1-(4-chlorophenyl)ethyl]benzene,
DSSTox_CID_373,
2,2-bis-(4-chlorophenyl)-1,1-dichloroethane,
DSSTox_RID_75549,
DSSTox_GSID_20373,
CAS-72-54-8,
1,1-bis[p-chlorophenyl]-2,2-dichloroethane,
TDE [ISO],
4,4'-DDD (1,1-Dichloro-2,2-bis(p-chlorophenyl)ethane),
Rh othane,
p,p[-DDD,
DDD(p,p'),
ACMC-1BD9D,
bmse000845,
1,1-Dichloro-2,2-bis(4-chlorophenyl)-ethane,
AC1L1M7O,
WLN: GYGYR DG&R DG,
MLS002454447,
BIDD:ER0614,
SCHEMBL819163,
(Dichlorodiphenyl)dichloroethane,
1,2-bis(p-chlorophenyl)ethane,
1,2-di(4-chlorophenyl)ethane,
DTXSID4020373,
1,2-bis(4-cloro-fenil)-etano,
4,4|A-DDD,
CTK6G5642,
1,2-bis(4-chlorophenyl)-ethane,
NSC8941,
1,2-bis(4-chloor fenyl)-ethaan,
1,2-bis(4-chlor-phenyl)-aethan,
NSC-8941,
ZINC1530501,
Tox21_201296,
Tox21_300191,
6146AF,
ANW-36221,
BDBM50410537,
p,p'-Dichlorodip henyl dichloroethane,
AKOS015902432,
LS-1615,
NCGC00091750-01,
NCGC00091750-02,
NCGC00091750-03,
NCGC00091750-04,
NCGC00254134-01,
NCGC00258848-01,
4,4'-DDD 10 microg/mL in Cyclohexane,
p,p'-Dichlorodiphenyldichloroethane (DDD),
SMR001253876,
4,4'-DDD 100 microg/mL in Cyclohexane,
TR-023689,
B0132,
Ethane,1-dichloro-2,2-bis(p-chlorophenyl)-,
FT-0609171,
4,4'-DDD, PESTANAL(R), analytical standard,
C06636,
Ethane, 1,1-dichloro-2,2-bis(4-chlorophenyl)-,
Benzene,1'-(2,2-dichloroethylidene)bis[4-chloro-,
1,1-Dichloro-2,2-bis(4'-chlorophenyl)ethane (DDD),
I14-19580,
1,1-DICHLORO-2,2-BIS(PARA-CHLOROPHENYL)ETHANE,
1,1-Dichloro-2,2-bis(4-chlorophenyl)ethane, technical grade,
1-Chloro-4-[2,2-dichloro-1-(4-chlorophenyl)ethyl]benzene #,
Benzene, 1,1'-(2,2-dichloroethylidene)bis(4-chloro- (9CI),
4,4'-DDD solution, certified reference material, 5000 mug/mL in methanol,
4,4'-DDD solution, PESTANAL(R), analytical standard, 100 ng/muL in methanol,
1,2-dichloroethane,
2,1-dichloroethane,
p,p-TDE,
DDD (CHRIS Code),
TDE-,
C14H10Cl4,
CID6294,
C14-H10-Cl4,
c0505,
NA2761,
UN2761,
DDD (Dichlorodiphenyl-dichloroethane),
1,2-BIS(4-CHLOROPHENYL)ETHANE,
p,p'-Dichlorodiphenyl dichloroethane (DDD),
4-05-00-01884 (Beilstein Handbook Reference),
D003632,
DDD (1,1-bis(4-Chlorophenyl)-2,2-dichloroethane),
Benceno, 1,1'-(2,2-dicloroetilideno) bis [4-cloro-,
Benzene, 1,1'-(2,2-dichloroethylidene)bis(4-chloro-),
DDD (1,1-bis(4-Chlorophenyl)-2,2-dichloroethane),
|
| Complexity | 218 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 319.951g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 18 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 320.034g/mol |
| Monoisotopic Mass | 317.954g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.2 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | |
| Precuationary statements | |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

