| CAS Number | 672-78-6 |
| Catalog Number | AG00FE30(AGN-PC-0N1X89) |
| Chemical Name | methyl 4-methylbenzene-1-sulfinate |
| IUPAC Name | methyl 4-methylbenzenesulfinate |
| InChI | InChI=1S/C8H10O2S/c1-7-3-5-8(6-4-7)11(9)10-2/h3-6H,1-2H3 |
| InChI Key | MGPLBSPZSIFUQX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00198028 |
| Molecular Formula | C8H10O2S |
| Molecular Weight | 170.2288 |
| SMILES | CC1=CC=C(C=C1)S(=O)OC |
| Synonyms | methyl p-toluenesulfinate,
672-78-6,
METHYL 4-METHYLBENZENESULFINATE,
methyl 4-methylbenzene-1-sulfinate,
METHYLP-TOLUENESULFINATE,
(+) Methyl-p-toluenesulfinate,
SCHEMBL7717102,
(+/-) Methyl-p-toluenesulfinate,
MGPLBSPZSIFUQX-UHFFFAOYSA-N,
AKOS006273339,
4-Methylbenzenesulfinic acid methyl ester,
FT-0695827,
1-methoxysulfinyl-4-methyl-benzene,
CID10285823,
|
| Complexity | 139 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 170.04g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 170.226g/mol |
| Monoisotopic Mass | 170.04g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 45.5A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number