| CAS Number | 65896-14-2 |
| Catalog Number | AG00FDCJ(AGN-PC-0TIPMF) |
| Chemical Name | 1H-Imidazol-2-amine, N-(2-bromo-6-fluorophenyl)-4,5-dihydro-, monohydrochloride |
| IUPAC Name | N-(2-bromo-6-fluorophenyl)-4,5-dihydro-1H-imidazol-2-amine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C9H9BrFN3.ClH/c10-6-2-1-3-7(11)8(6)14-9-12-4-5-13-9;/h1-3H,4-5H2,(H2,12,13,14);1H |
| InChI Key | SDXVSIWCVTYYQN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16293882 |
| Molecular Formula | C9H10BrClFN3 |
| Molecular Weight | 294.5512 |
| SMILES | C1CN=C(N1)NC2=C(C=CC=C2Br)F.Cl |
| UNII | 98LQ6RS0TA |
| Synonyms | Romifidine hydrochloride,
65896-14-2,
UNII-98LQ6RS0TA,
98LQ6RS0TA,
N-(2-Bromo-6-fluorophenyl)-4,5-dihydro-1H-imidazol-2-amine Hydrochloride,
STH 2130Cl,
SCHEMBL1970327,
SCHEMBL9623631,
2-(2-Bromo-6-fluoroanilino)-2-imidazoline hydrochloride,
DTXSID80216102,
1H-Imidazol-2-amine, N-(2-bromo-6-fluorophenyl)-4,5-dihydro-, monohydrochloride,
FT-0674454,
EN300-177542,
Sedivet,
|
| Complexity | 234 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 292.973g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 294.552g/mol |
| Monoisotopic Mass | 292.973g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 36.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number