| CAS Number | 705254-32-6 |
| Catalog Number | AG00FCM5 |
| Chemical Name | Potassium 4-vinylphenyltrifluoroborate |
| IUPAC Name | potassium;(4-ethenylphenyl)-trifluoroboranuide |
| InChI | InChI=1S/C8H7BF3.K/c1-2-7-3-5-8(6-4-7)9(10,11)12;/h2-6H,1H2;/q-1;+1 |
| InChI Key | HNOYWVVIZWIBQK-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD09993051 |
| Molecular Formula | C8H7BF3K |
| Molecular Weight | 210.0457 |
| SMILES | [K+].[F-][B+3]([F-])([F-])[C-]1=CC=C(C=C)C=C1 |
| Synonyms | 705254-32-6,
POTASSIUM 4-VINYLPHENYLTRIFLUOROBORATE,
Potassium trifluoro(4-vinylphenyl)borate,
SCHEMBL15920878,
CTK8E6886,
DTXSID70635464,
AKOS025295650,
RT-015099,
C-2127,
Potassium (4-vinylphenyl)trifluoroborate, 96%,
Potassium (4-ethenylphenyl)(trifluoro)borate(1-),
CID11608173,
Potassium (4-ethenylphenyl)-trifluoro-boron,
POTASSIUM4-VINYLPHENYLTRIFLUOROBORATE,
|
| Complexity | 161 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 210.023g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 210.048g/mol |
| Monoisotopic Mass | 210.023g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number