| CAS Number | 699119-05-6 |
| Catalog Number | AG00FCIU(AGN-PC-02D457) |
| Chemical Name | 1-Bromo-2,5-dimethyl-4-iodobenzene |
| IUPAC Name | 1-bromo-4-iodo-2,5-dimethylbenzene |
| InChI | InChI=1S/C8H8BrI/c1-5-4-8(10)6(2)3-7(5)9/h3-4H,1-2H3 |
| InChI Key | STZWMGXMSNEZJX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07780644 |
| Molecular Formula | C8H8BrI |
| Molecular Weight | 310.9576 |
| SMILES | CC1=CC(I)=C(C)C=C1Br |
| Synonyms | 699119-05-6,
1-bromo-2,5-dimethyl-4-iodobenzene,
2-Bromo-5-iodo-p-xylene,
1-BROMO-4-IODO-2,5-DIMETHYLBENZENE,
SCHEMBL8983421,
CTK6B5474,
DTXSID10598680,
MFCD07780644,
ZINC66314747,
4-Bromo-2,5-dimethyl-1-iodobenzene,
AKOS025395465,
AS03235,
AS04507,
BC005265,
Benzene, 1-bromo-4-iodo-2,5-dimethyl-,
SC-89243,
|
| Complexity | 116 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 309.885g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 0 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 310.96g/mol |
| Monoisotopic Mass | 309.885g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 0A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number