| CAS Number | 68700-92-5 |
| Catalog Number | AG00FCFJ(AGN-PC-0NJETV) |
| Chemical Name | 2-Chloro-5-(prop-1-en-2-yl)pyridine |
| IUPAC Name | 2-chloro-5-prop-1-en-2-ylpyridine |
| InChI | InChI=1S/C8H8ClN/c1-6(2)7-3-4-8(9)10-5-7/h3-5H,1H2,2H3 |
| InChI Key | QZBFXTKTUZYMRW-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08460248 |
| Molecular Formula | C8H8ClN |
| Molecular Weight | 153.6088 |
| SMILES | C=C(C1=CN=C(Cl)C=C1)C |
| Synonyms | 2-chloro-5-(prop-1-en-2-yl)pyridine,
68700-92-5,
2-chloro-5-(1-methylethenyl)pyridine,
Pyridine, 2-chloro-5-(1-methylethenyl)-,
PYRIDINE,2-CHLORO-5-(1-METHYLETHENYL)-,
PYR122,
SCHEMBL5700195,
2-chloro-5-isopropenyl-pyridine,
CTK9A0949,
DTXSID60502631,
QZBFXTKTUZYMRW-UHFFFAOYSA-N,
ZINC37594072,
AKOS006290212,
NE59876,
FT-0760041,
2-CHLORO-5-(1-METHYLETHENYL) PYRIDINE,
|
| Complexity | 133 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 153.035g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 153.609g/mol |
| Monoisotopic Mass | 153.035g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 12.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number