| CAS Number | 73415-54-0 |
| Catalog Number | AG00FC4Q(AGN-PC-0U338J) |
| Chemical Name | N-Phenyl-4-piperidinecarboxamide, HCl |
| IUPAC Name | N-phenylpiperidine-4-carboxamide;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C12H16N2O.ClH/c15-12(10-6-8-13-9-7-10)14-11-4-2-1-3-5-11;/h1-5,10,13H,6-9H2,(H,14,15);1H |
| InChI Key | BOVNAQHWGKAFQU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD07324911 |
| Molecular Formula | C12H17ClN2O |
| Molecular Weight | 240.7292 |
| SMILES | O=C(C1CCNCC1)NC2=CC=CC=C2.Cl |
| Synonyms | N-PHENYL-4-PIPERIDINECARBOXAMIDE HYDROCHLORIDE,
73415-54-0,
N-phenylpiperidine-4-carboxamide hydrochloride,
AC1Q3E2N,
C12H16N2O.HCl,
SCHEMBL8508299,
KUC112946N,
MFCD07324911,
AKOS008048929,
NE13524,
KSC-334-013-,
TR-023842,
ST24048677,
Y5814,
EN300-13895,
SR-01000072441,
J-523758,
SR-01000072441-1,
I14-27850,
73415-85-7,
N-PHENYL-4-PIPERIDINECARBOXAMIDEHYDROCHLORIDE,
|
| Complexity | 206 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 240.103g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 240.731g/mol |
| Monoisotopic Mass | 240.103g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 41.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number