| CAS Number | 70763-62-1 |
| Catalog Number | AG00FBFJ(AGN-PC-0TYI1Y) |
| Chemical Name | 2-Deoxy-2-fluoro-L-fucose |
| IUPAC Name | (3S,4R,5S,6S)-3-fluoro-6-methyloxane-2,4,5-triol |
| InChI | InChI=1S/C6H11FO4/c1-2-4(8)5(9)3(7)6(10)11-2/h2-6,8-10H,1H3/t2-,3-,4+,5-,6?/m0/s1 |
| InChI Key | IRKXGKIPOMIQOD-ZZWDRFIYSA-N |
| MDL Number | MFCD08457748 |
| Molecular Formula | C6H11FO4 |
| Molecular Weight | 166.1475 |
| SMILES | F[C@H](C=O)[C@@H]([C@@H]([C@H](C)O)O)O |
| Synonyms | 2-deoxy-2-fluoro-L-fucose,
2-Deoxy-2-fluoro-L-fucose,
70763-62-1,
SGN-2FF,
BICL4256,
CTK8F4230,
FCH861417,
MFCD08457748,
AKOS006290202,
HY-107366,
CS-0028217,
W-203582,
2089647-47-0,
|
| Complexity | 143 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 166.064g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 166.148g/mol |
| Monoisotopic Mass | 166.064g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 69.9A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -1.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number