| CAS Number | 59734-16-6 |
| Catalog Number | AG00F2H9(AGN-PC-0JMI7D) |
| Chemical Name | N-Heptylformamide |
| IUPAC Name | N-heptylformamide |
| InChI | InChI=1S/C8H17NO/c1-2-3-4-5-6-7-9-8-10/h8H,2-7H2,1H3,(H,9,10) |
| InChI Key | YAUHDTOEJHVKJO-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD19217218 |
| Molecular Formula | C8H17NO |
| Molecular Weight | 143.2267 |
| NSC Number | 406065 |
| SMILES | C(CCCCCC)NC=O |
| Synonyms | N-HEPTYLFORMAMIDE,
HEPTYLFORMAMIDE,
59734-16-6,
Formamide, N-heptyl-,
N-Heptyl-formamide,
CHEMBL43719,
HPL,
NCIOpen2_003529,
SCHEMBL146004,
AC1L876V,
CTK5B0409,
DTXSID90324227,
ZINC1598919,
BDBM50064266,
NSC406065,
AKOS006346883,
DB04105,
NSC-406065,
Z2692604691,
CID347402,
|
| Complexity | 73.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 143.131g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 143.23g/mol |
| Monoisotopic Mass | 143.131g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 29.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number