
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 57-50-1 |
| Catalog Number | AG00EZHA(AGN-PC-0SNVPW) |
| Chemical Name | Sucrose |
| IUPAC Name | (2R,3R,4S,5S,6R)-2-[(2S,3S,4S,5R)-3,4-dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)oxolan-2-yl]oxy-6-(hydroxymethyl)oxane-3,4,5-triol |
| InChI | InChI=1S/C12H22O11/c13-1-4-6(16)8(18)9(19)11(21-4)23-12(3-15)10(20)7(17)5(2-14)22-12/h4-11,13-20H,1-3H2/t4-,5-,6-,7-,8+,9-,10+,11-,12+/m1/s1 |
| InChI Key | CZMRCDWAGMRECN-UGDNZRGBSA-N |
| MDL Number | MFCD00006626 |
| Molecular Formula | C12H22O11 |
| Molecular Weight | 342.2965 |
| RTECS Number | WN6500000 |
| SMILES | O[C@H]([C@H]([C@@H]([C@@H](CO)O1)O)O)[C@H]1O[C@@](CO)2[C@H]([C@@H]([C@@H](CO)O2)O)O |
| UNII | C151H8M554 |
| Synonyms | Saccharose,
Sucrose,
sucrose,
saccharose,
57-50-1,
Cane sugar,
sugar,
Table sugar,
White sugar,
D-Sucrose,
Saccharum,
Rohrzucker,
Amerfand,
Sucrose, dust,
Sucrose, pure,
D(+)-Saccharose,
sacarosa,
D(+)-Sucrose,
D-(+)-Saccharose,
beta-D-Fructofuranosyl alpha-D-glucopyranoside,
Amerfond,
Microse,
Beet sugar,
Granulated sugar,
Rock candy,
Sucraloxum [INN-Latin],
beta-D-Fructofuranosyl-alpha-D-glucopyranoside,
Confectioner's sugar,
CCRIS 2120,
HSDB 500,
Sacharose,
alpha-D-Glucopyranosyl beta-D-fructofuranoside,
Sucrose [USAN:JAN],
CHEBI:17992,
D-Saccharose,
NCI-C56597,
AI3-09085,
(alpha-D-Glucosido)-beta-D-fructofuranoside,
alpha-D-Glucopyranoside, beta-D-fructofuranosyl,
Fructofuranoside, alpha-D-glucopyranosyl, beta-D,
Glucopyranoside, beta-D-fructofuranosyl, alpha-D,
UNII-C151H8M554,
EINECS 200-334-9,
MFCD00006626,
alpha-D-Glucopyranoside, beta-D-fructofuranosyl-,
1-alpha-D-glucopyranosyl-2-beta-D-fructofuranoside,
D-(+)-Sucrose,
Sucralox,
GLC-(1-2)FRU,
C12H22O11,
C151H8M554,
beta-D-Fruf-(2<->1)-alpha-D-Glcp,
NCGC00164248-01,
DSSTox_CID_1288,
NSC 406942,
DSSTox_RID_76060,
DSSTox_GSID_21288,
Polysucrose,
1-alpha-D-glucopyranosyl-2-beta-D-fructofranoside,
D(+)-Sucrose, ACS reagent,
Sucraloxum,
(+)-Sucrose,
CAS-57-50-1,
(2R,3R,4S,5S,6R)-2-[(2S,3S,4S,5R)-3,4-dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)oxolan-2-yl]oxy-6-(hydroxymethyl)oxane-3,4,5-triol,
(2R,3R,4S,5S,6R)-2-{[(2S,3S,4S,5R)-3,4-dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)oxolan-2-yl]oxy}-6-(hydroxymethyl)oxane-3,4,5-triol,
D(+)-Sucrose, 99.7%, for biochemistry,
FICOLL,
Sucrose [JAN:NF],
degrees xIC,
D(+)-Sucrose, 99+%, for biochemistry, DNAse, RNAse and protease free,
WURCS=2.0/2,2,1/[ha122h-2b_2-5][a2122h-1a_1-5]/1-2/a2-b1,
Sucrose, purified,
Sucrose, AR,
Sucrose, LR,
Sucrose, ultrapure,
Sucrose, USP,
Sucrose ACS grade,
25702-74-3,
Sucrose (TN),
Sugar spheres (NF),
Sugar,(S),
Sucrose, ACS reagent,
Sucrose, reagent grade,
1af6,
Sucrose (JP17/NF),
Glc(alpha1->2beta)Fru,
Sucrose Biochemical grade,
Sucrose, SAJ first grade,
Sugar, compressible (NF),
bmse000119,
bmse000804,
bmse000918,
Epitope ID:153236,
Sucrose, >=99.5%,
AC1L1LK0,
D(+)-OaIC,
Sucrose, JIS special grade,
White soft sugar (JP17),
Sucrose, analytical standard,
Sucrose, cell culture tested,
Sugar, confectioner's (NF),
Sucrose, p.a., ACS reagent,
CHEMBL253582,
GTPL5411,
DTXSID2021288,
CHEBI:65313,
Sucrose, 1.2M aqueous solution,
Sucrose, Molecular Biology Grade,
BIA1125,
BIS3391,
CZMRCDWAGMRECN-UGDNZRGBSA-N,
Sucrose, >=99.5% (GC),
ZX-AFC000756,
alpha-D-Glc-(1-2)-beta-D-Fru,
HY-B1779,
ZINC4217475,
Tox21_112093,
Tox21_201397,
Tox21_300410,
5903AE,
BDBM50108105,
LS-229,
Sucrose, for electrophoresis, >99%,
AKOS024306988,
alpha-D-Glc-(1-->2)-beta-D-Fru,
CRB0000841,
DB02772,
MCULE-5933491732,
Sucrose, BioXtra, >=99.5% (GC),
a-D-Glucopyranosyl A-D-fructofuranoside,
b -D-Fructofuranosyl a-D-glucopyranoside,
NCGC00164248-02,
NCGC00164248-03,
NCGC00254237-01,
NCGC00258948-01,
CC-34575,
SC-81182,
Sucrose, meets USP testing specifications,
Sucrose, Vetec(TM) reagent grade, 99%,
alpha-D-Glucopyranosylbeta-D-fructofuranoside,
CS-0013810,
FT-0621912,
S0111,
ST50308554,
Sucrose, Grade I, plant cell culture tested,
alpha-D-fructofuranosyl alpha-L-gulopyranoside,
Sucrose, Grade II, plant cell culture tested,
bet a-D-fructofuranosyl-alpha-D-Glucopyranoside,
C00089,
D00025,
Sucrose, for molecular biology, >=99.5% (GC),
Sucrose|?-D-Fructofuranosyl ?-D-glucopyranoside,
C-30736,
SR-01000883983,
Sucrose, NIST(R) SRM(R) 17f, optical rotation,
beta-D-fructofuranose-(2-1)-alpha-D-glucopyranoside,
J-519846,
SR-01000883983-1,
Sucrose, for microbiology, ACS reagent, >=99.0%,
alpha-D-glucopyranosyl-(1->2)-beta-D-fructofuranoside,
Sucrose, British Pharmacopoeia (BP) Reference Standard,
Sucrose, European Pharmacopoeia (EP) Reference Standard,
Sucrose, Vetec(TM) reagent grade, RNase and DNase free,
Z1601554751,
alpha-D-Glucopyranoside, beta-D-fructofuranosyl, homopolymer,
beta-D-fructofuranosyl-(2↔1)-alpha-D-glucopyranoside,
Sucrose, analytical standard, for enzymatic assay kit SCA20,
UNII-YUH1C99228 component CZMRCDWAGMRECN-UGDNZRGBSA-N,
Sucrose, anhydrous, free-flowing, Redi-Dri(TM), ACS reagent,
Sucrose, BioUltra, for molecular biology, >=99.5% (HPLC),
Sucrose, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Carbon isotopes in sucrose, NIST(R) RM 8542, IAEA-CH-6 sucrose,
Compressible sugar, United States Pharmacopeia (USP) Reference Standard,
Sucrose, puriss., meets analytical specification of Ph. Eur., BP, NF,
alpha-(1R,2R,3S,4S,5R)-glucopyranosyl-beta-(2S,3S,4S,5R)-fructofuranoside,
beta-(2S,3S,4S,5R)-fructofuranosyl-alpha-(1R,2R,3S,4S,5R)-glucopyranoside,
(2R,3R,4S,5S,6R)-2-((2S,3S,4S,5R)-3,4-dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)tetrahydrofuran-2-ylhydroxymethyl)tetrahydro-2H-pyran-3,4,5-triol,
(2R,3R,4S,5S,6R)-2-((2S,3S,4S,5R)-3,4-dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)tetrahydrofuran-2-yloxy)-6-(hydroxymethyl)tetrahydro-2H-pyran-3,4,5-triol,
(2R,3R,4S,5S,6R)-2-[(2S,3S,4S,5R)-3,4-dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)tetrahydrofuran-2-yl]oxy-6-(hydroxymethyl)tetrahydropyran-3,4,5-triol,
2-[(2S,3S,4S,5R)-2,5-bis(hydroxymethyl)-3,4-dihydroxyoxolan-2-yloxy](4S,5S,2R, 3R,6R)-6-(hydroxymethyl)-2H-3,4,5,6-tetrahydropyran-3,4,5-triol,
2-{[3,4-dihydroxy-2,5-bis(hydroxymethyl)oxolan-2-yl]oxy}-6-(hydroxymethyl)oxane-3,4,5-triol,
8027-47-2,
8030-20-4,
85456-51-5,
86101-30-6,
87430-66-8,
92004-84-7,
Sucrose, BioReagent, suitable for cell culture, suitable for insect cell culture, >=99.5% (GC),
Sucrose, Low Endotoxin, PharmaGrade, USP/NF, Ph Eur, Manufactured under appropriate GMP controls for pharma or biopharmaceutical production.,
Saccarose,
Dietary Sucrose,
Table Sugars,
Dietary Sucroses,
Sugars, Table,
Sucrose, Dietary,
Sucroses, Dietary,
Sucrose 500g,
INULIN,
Sucrose - Total dust,
SRS (CHRIS Code),
C11H14ClNO,
D08TCV,
Sucrose extra pure 500gm,
Sucrose - Respirable fraction,
CID5988,
Sucrose - GMP manufactured 500gm,
ZINC05224179,
(C12-H22-O11)x-,
CS-T-61495,
C12-H22-O11,
2-chloro-N-(2-isopropylphenyl)acetamide,
D-( )-Sucrose, 99% - 1KG 1kg,
|A-D-Glucopyranoside,|A-D-fructofuranosyl,
B1954,
alpha-d-glucopyranosyl-beta-d-fructofuranoside,
.alpha.-D-Glucopyranoside, .beta.-D-fructofuranosyl,
D013395,
D019422,
|A-D-ss>>a<<(1)uIC>>u-|A-D-ssAa<<AEIINUO,
|A-D-ssAa<<AEIINIC>>u|A-D-ss>>a<<(1)uICUO,
|A-D-Glc-(1 inverted exclamation marku2)-|A-D-Fru,
D-( )-Sucrose, 99.9%, for biochemistry - 1KG 1kg,
O(C1OC(CO)C(O)C(O)C1O)C2(CO)OC(CO)C(O)C2O,
suc,
|A-D-glucopyranosyl-(1 inverted exclamation marku2)-|A-D-fructofuranoside;|A-D-fructofuranosyl-(2 inverted exclamation marku1)-|A-D-glucopyranoside,
57503-03-4,
9005-80-5,
|
| Complexity | 395 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 9 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 342.116g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 23 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 11 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 8 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 342.297g/mol |
| Monoisotopic Mass | 342.116g/mol |
| Rotatable Bond Count | 5 |
| Topological Polar Surface Area | 190A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -3.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H302-H315-H332-H335 |
| Precuationary statements | P261 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

