| CAS Number | 573987-48-1 |
| Catalog Number | AG00ELHL(AGN-PC-0JEP46) |
| Chemical Name | 1-(cyanoMethyl)pyrrolidiniuM trifluoroMethanesulfonate |
| IUPAC Name | 2-pyrrolidin-1-ium-1-ylacetonitrile;trifluoromethanesulfonate |
| InChI | InChI=1S/C6H10N2.CHF3O3S/c7-3-6-8-4-1-2-5-8;2-1(3,4)8(5,6)7/h1-2,4-6H2;(H,5,6,7) |
| InChI Key | ONSASHBHHZNQQZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD23726589 |
| Molecular Formula | C7H11F3N2O3S |
| Molecular Weight | 260.2340 |
| SMILES | N#CC[NH+]1CCCC1.O=S(C(F)(F)F)([O-])=O |
| Synonyms | 1-(cyanomethyl)pyrrolidin-1-ium trifluoromethanesulfonate,
573987-48-1,
1-(cyanomethyl)pyrrolidinium trifluoromethanesulfonate,
SCHEMBL2404969,
KS-00000SIH,
MFCD23726589,
n-(cyanomethyl)pyrrolidinium triflate,
AKOS024464419,
AM806630,
ACN-052343,
AK159463,
1-(cyanomethyl)pyrrolidiniumtrifluoromethanesulfonate,
|
| Complexity | 250 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 260.044g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 7 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 260.231g/mol |
| Monoisotopic Mass | 260.044g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 93.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H332-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P280-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number