| CAS Number | 636581-61-8 |
| Catalog Number | AG00EIZS(AGN-PC-01NJN6) |
| Chemical Name | Methyl 2-amino-5-bromo-3-nitrobenzoate |
| IUPAC Name | methyl 2-amino-5-bromo-3-nitrobenzoate |
| InChI | InChI=1S/C8H7BrN2O4/c1-15-8(12)5-2-4(9)3-6(7(5)10)11(13)14/h2-3H,10H2,1H3 |
| InChI Key | AVBOYXHZYFHVJS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11977624 |
| Molecular Formula | C8H7BrN2O4 |
| Molecular Weight | 275.0562 |
| SMILES | O=C(OC)C1=CC(Br)=CC([N+]([O-])=O)=C1N |
| Synonyms | 636581-61-8,
METHYL 2-AMINO-5-BROMO-3-NITROBENZOATE,
2-Amino-5-bromo-3-nitro-benzoic acid methyl ester,
Benzoic acid, 2-amino-5-bromo-3-nitro-, methyl ester,
SCHEMBL221958,
CTK5B9631,
DTXSID10591939,
AVBOYXHZYFHVJS-UHFFFAOYSA-N,
MFCD11977624,
ZINC67796532,
AKOS015996044,
Benzoic acid,2-amino-5-bromo-3-nitro-, methyl ester,
2-Amino-5-bromo-3-nitro-benzoic acid methyl ester, 98% - 1G 1g,
|
| Complexity | 268 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 273.959g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 5 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 275.058g/mol |
| Monoisotopic Mass | 273.959g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 98.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number