| CAS Number | 581066-04-8 |
| Catalog Number | AG00EI85(AGN-PC-0SP1M6) |
| Chemical Name | N3-PEG4-tBu |
| IUPAC Name | tert-butyl 3-[2-[2-[2-(2-azidoethoxy)ethoxy]ethoxy]ethoxy]propanoate |
| InChI | InChI=1S/C15H29N3O6/c1-15(2,3)24-14(19)4-6-20-8-10-22-12-13-23-11-9-21-7-5-17-18-16/h4-13H2,1-3H3 |
| InChI Key | KUOGRGKKXWMJFM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18916988 |
| Molecular Formula | C15H29N3O6 |
| Molecular Weight | 347.4073 |
| SMILES | CC(C)(C)OC(=O)CCOCCOCCOCCOCCN=[N+]=[N-] |
| Synonyms | Azido-PEG4-t-butyl ester,
Azido-PEG5-t-butyl ester,
581066-04-8,
BIPG1171,
N3-PEG4- CH2CH2COOtBu,
SCHEMBL16726894,
KUOGRGKKXWMJFM-UHFFFAOYSA-N,
KM4489,
ZINC71257141,
BP-20436,
15-azido-4,7,10,13-tetraoxapentadecanoic acid tert-butyl ester,
15-Azido-4,7,10,13-tetraoxapentadecanoic acid 1,1-dimethylethyl ester,
tert-butyl 3-(2-(2-(2-(2-azidoethoxy)ethoxy)ethoxy)ethoxy)propanoate,
252881-73-5,
|
| Complexity | 367 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 347.206g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 24 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 8 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 347.412g/mol |
| Monoisotopic Mass | 347.206g/mol |
| Rotatable Bond Count | 17 |
| Topological Polar Surface Area | 77.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precautionary statements
|
|
|
Signal Words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number