
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 61367-16-6 |
| Catalog Number | AG00EDNT(AGN-PC-0ODD4R) |
| Chemical Name | Methyl cis-4-Aminocyclohexanecarboxylate Hydrochloride |
| IUPAC Name | methyl 4-aminocyclohexane-1-carboxylate;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C8H15NO2.ClH/c1-11-8(10)6-2-4-7(9)5-3-6;/h6-7H,2-5,9H2,1H3;1H |
| InChI Key | NHAYDXCUCXRAMF-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08274537 |
| Molecular Formula | C8H16ClNO2 |
| Molecular Weight | 193.6711 |
| SMILES | O=C([C@H]1CC[C@@H](N)CC1)OC.[H]Cl |
| Synonyms | 61367-07-5,
Methyl trans-4-Aminocyclohexanecarboxylate Hydrochloride,
61367-16-6,
100707-54-8,
Methyl 4-Aminocyclohexanecarboxylate Hydrochloride,
Methyl cis-4-Aminocyclohexanecarboxylate Hydrochloride,
cis-Methyl 4-aminocyclohexanecarboxylate hydrochloride,
methyl 4-aminocyclohexane-1-carboxylate hydrochloride,
trans-4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester hydrochloride,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-amino-, methyl ester, hydrochloride,
trans-Methyl 4-aminocyclohexanecarboxylate hydrochloride,
trans-4-Aminocyclohexanecarboxylic Acid Methyl Ester Hydrochloride,
MFCD08274538,
Methyl 4-aminocyclohexanecarboxylate HCl,
4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester hydrochloride,
cis-4-Aminocyclohexanecarboxylic Acid Methyl Ester Hydrochloride,
methyl 4-aminocyclohexane-1-carboxylate HCl,
TRANS-4-AMINO-CYCLOHEXYLCARBOXYLIC ACID METHYL ESTER HYDROCHLORIDE,
methyl (1r,4r)-4-aminocyclohexane-1-carboxylate hydrochloride,
methyl (1s,4s)-4-aminocyclohexane-1-carboxylate hydrochloride,
trans-4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester; hydrochloride,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-amino-, methyl ester, hydrochloride, cis-,
methyl 4-aminocyclohexane-1-carboxylate;hydrochloride,
ACMC-209mry,
ACMC-209mrz,
ACMC-20efq0,
AC1Q3BWY,
KSC786E9H,
SCHEMBL363033,
SCHEMBL363034,
SCHEMBL1178819,
AMCH00019,
CTK0E0004,
CTK5B3116,
CTK6I6293,
EBD7668,
NHAYDXCUCXRAMF-MEZFUOHNSA-N,
NHAYDXCUCXRAMF-UHFFFAOYSA-N,
NHAYDXCUCXRAMF-UKMDXRBESA-N,
ACT02747,
BCP17061,
KS-000008US,
KS-000008UT,
4270AJ,
7413AH,
ANW-33788,
ANW-33789,
HT1089,
MFCD08274537,
MFCD11870896,
NSC145143,
NSC145378,
SC5021,
AKOS015845731,
AKOS015849557,
AKOS015906979,
CM-2067,
CS-W005921,
CS-W015759,
DS-8847,
GS-3852,
NSC-145143,
NSC-145378,
PB17505,
PB31055,
KS-000015G4,
AK-41933,
AK156429,
AN-39281,
AS-44979,
BR-41933,
SC-66137,
SY022827,
AB0025824,
DB-072945,
TC-122533,
TR-037279,
TX-011141,
TX-013441,
4CH-010144,
AM20070500,
FT-0687388,
M1984,
M1985,
M1986,
Methyl cis-4-aminocyclohexanecarboxylate HCl,
ST24031211,
ST24046350,
W7364,
EN300-70806,
MFCD08274538 (97%),
Q-1072,
S-3005,
Z-4798,
Methyl 4-aminocyclohexane Carboxylate Hydrochloride,
A1-01086,
I14-20469,
methyl cis-4-aminocyclo-hexanecarboxylate hydrochloride,
METHYL TRANS-4-AMINOCYCLOHEXANECARBOXYLATE, HCL,
METHYL4-AMINOCYCLOHEXANECARBOXYLATE hydrochloride,
TRANS-METHYL 4-AMINOCYCLOHEXANECARBOXYLATE HCL,
methyl cis-4-aminocyclohexane-1-carboxylate hydrochloride,
methyl trans-4-aminocyclohexane carboxylate hydrochloride,
methyl trans-4-aminocyclohexane-carboxylate-hydrochloride,
trans-4-Amino-Cyclohexycarboxylic acid methyl ester HCL,
trans-methyl 4-amino-cyclohexanecarboxylate hydrochloride,
Z1270446306,
(trans)-methyl 4-aminocyclohexanecarboxylate hydrochloride,
4-Aminocyclohexanecarboxylic Acid Methyl Ester Hydrochloride,
methyl cis-4-amino-1-cyclohexane carboxylate hydrochloride,
cis-4-amino-cyclohexanecarboxylic methyl ester, hydrochloride,
Methyl trans-4-aminocyclohexanecarboxylate hydrochloride (1:1),
(1R,4R)-METHYL 4-AMINOCYCLOHEXANECARBOXYLATE HYDROCHLORIDE,
cis-4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester Hydrochloride,
cis-4-amino-cyclohexanecarboxylic acid, methyl ester hydrochloride,
4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester hydrochloride, AldrichCPR,
CIS-4-AMINO-CYCLOHEXYLCARBOXYLIC ACID METHYL ESTER HYDROCHLORIDE,
Cyclohexanecarboxylic acid, 4-amino-, methyl ester, hydrochloride (1:1),
Methyl4-AminocyclohexanecarboxylateHydrochloride(cis-andtrans-mixture),
61367-07-5 trans-4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester hydrochloride,
cis-4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester Hydrochloride, AldrichCPR,
trans-4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester hydrochloride, AldrichCPR,
C8H16ClNO2,
Butyl 2-naphthyl ketone,
C8H15NO2.HCl,
R-1-CBZ-3-Hydroxy-piperidine,
2-(4-Fluorophenyl)-pyrrolidine,
methyl 4-aminocyclohexane-1-carboxylate,
ACN-037182,
trans-Methyl-4-aMinocyclohexanecarboxylate,
C2449,
4-Amino-cyclohexanecarboxylic acid methyl ester,
trans-4-Aminocyclohexane carboxylic acid methylester Hydrochloride,
(1r,4r)-methyl 4-(6-(pyrrolidin-1-yl)pyrimidin-4-ylamino)cyclohexanecarboxylate,
100858-34-2,
33489-63-3,
|
| Complexity | 139 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 193.087g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 193.671g/mol |
| Monoisotopic Mass | 193.087g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 52.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302-H315-H319-H335 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

