| CAS Number | 60833-52-5 |
| Catalog Number | AG00EDCQ(AGN-PC-0JTJT7) |
| Chemical Name | BIS(IODOMETHYL)ETHER |
| IUPAC Name | iodo(iodomethoxy)methane |
| InChI | InChI=1S/C2H4I2O/c3-1-5-2-4/h1-2H2 |
| InChI Key | NWMAFUPEQLTLPX-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD02912899 |
| Molecular Formula | C2H4I2O |
| Molecular Weight | 297.8615 |
| SMILES | ICOCI |
| Synonyms | Bis(iodomethyl)ether,
iodo(iodomethoxy)methane,
60833-52-5,
NWMAFUPEQLTLPX-UHFFFAOYSA-N,
Bis(iodomethyl) ether,
iodomethyl ether,
AC1LCBWO,
Methane, oxybis[iodo]-,
Bis(iodomethyl) ether #,
SCHEMBL4170142,
CTK5B2313,
DTXSID50344668,
MFCD02912899,
B50250,
CID598725,
|
| Complexity | 15.1 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 297.835g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 5 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 297.862g/mol |
| Monoisotopic Mass | 297.835g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 9.2A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number