| CAS Number | 57641-67-5 |
| Catalog Number | AG00ECAO(AGN-PC-03LDYG) |
| Chemical Name | Ethanol, 2-[2-(2-bromoethoxy)ethoxy]- |
| IUPAC Name | 2-[2-(2-bromoethoxy)ethoxy]ethanol |
| InChI | InChI=1S/C6H13BrO3/c7-1-3-9-5-6-10-4-2-8/h8H,1-6H2 |
| InChI Key | JYRDRGOLCZHQJZ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18205854 |
| Molecular Formula | C6H13BrO3 |
| Molecular Weight | 213.0696 |
| SMILES | BrCCOCCOCCO |
| Synonyms | Bromo-PEG3-alcohol,
57641-67-5,
2-(2-(2-Bromoethoxy)ethoxy)ethanol,
Ethanol, 2-[2-(2-bromoethoxy)ethoxy]-,
2-[2-(2-bromoethoxy)ethoxy]ethan-1-ol,
Br-PEG3-OH,
SCHEMBL684112,
BIPG1325,
JYRDRGOLCZHQJZ-UHFFFAOYSA-N,
MFCD18205854,
ZINC83254116,
2-[2-(2-bromoethoxy) ethoxy]ethanol,
AKOS028109984,
FCH1364259,
2-[2-(2-bromoethoxy) ethoxy] ethanol,
AS-54496,
BP-20695,
Ethanol,2-[2-(2-bromoethoxy)ethoxy]-,
|
| Complexity | 61 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 212.005g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 213.071g/mol |
| Monoisotopic Mass | 212.005g/mol |
| Rotatable Bond Count | 7 |
| Topological Polar Surface Area | 38.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | -0.1 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |   |
|
Hazard Class
|
6.1
|
|
Hazard statements
|
H301-H311-H331-H341
|
|
Packing Group
|
Ⅲ
|
|
Precautionary statements
|
P201-P202-P261-P264-P270-P271-P280-P302+P352-P304+P340-P308+P313-P310-P330-P361-P403+P233-P405-P501
|
|
Signal Words
|
danger
|
|
UN Code
|
UN 2810
|
Certificate of Analysis
Lot Number