
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 58066-85-6 |
| Catalog Number | AG00E8N2(AGN-PC-0JK6LK) |
| Chemical Name | hexadecyl 2-(trimethylazaniumyl)ethyl phosphate |
| IUPAC Name | hexadecyl 2-(trimethylazaniumyl)ethyl phosphate |
| InChI | InChI=1S/C21H46NO4P/c1-5-6-7-8-9-10-11-12-13-14-15-16-17-18-20-25-27(23,24)26-21-19-22(2,3)4/h5-21H2,1-4H3 |
| InChI Key | PQLXHQMOHUQAKB-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD12828861 |
| Molecular Formula | C21H46NO4P |
| Molecular Weight | 407.5680 |
| SMILES | O=P(OCC[N+](C)(C)C)(OCCCCCCCCCCCCCCCC)[O-] |
| UNII | 53EY29W7EC |
| Synonyms | D 18506,
D-18506,
D18506,
HDPC,
hexadecylphosphocholine,
Impavido,
miltefosine,
Miltex,
n-hexadecylphosphorylcholine,
Miltefosine,
58066-85-6,
Hexadecylphosphocholine,
Impavido,
Miltex,
Hexadecylphosphorylcholine,
Miltefosina,
HDPC,
Miltefosinum,
n-Hexadecylphosphorylcholine,
miltefosin,
hexadecyl 2-(trimethylammonio)ethyl phosphate,
Miltefosin C,
n-hexadecylphosphocholine,
Miltefosinum [INN-Latin],
1-Hexadecylphosphorylcholine,
Miltefosina [INN-Spanish],
hexadecyl phosphocholine,
Miltefosine [INN:BAN],
D-18506,
UNII-53EY29W7EC,
NSC605583,
D 18506,
monohexadecylphosphocholine,
hexadecyl 2-(trimethylazaniumyl)ethyl phosphate,
Choline hexadecyl phosphate,
CHEMBL125,
BRN 3690495,
monohexadecylphosphorylcholine,
53EY29W7EC,
CHEBI:75283,
M-7200,
PQLXHQMOHUQAKB-UHFFFAOYSA-N,
MFCD00133396,
MMV688990,
2-(((Hexadecyloxy)hydroxyphosphinyl)oxy)-N,N,N-trimethylethanaminium hydroxide, inner salt,
Choline hydroxide, hexadecyl hydrogen phosphate, inner salt,
NCGC00095169-01,
AK163678,
Miltefos,
DSSTox_CID_25942,
DSSTox_RID_81240,
Ethanaminium, 2-(((hexadecyloxy)hydroxyphosphinyl)oxy)-N,N,N-trimethyl-, hydroxide, inner salt,
DSSTox_GSID_45942,
Fos-choline 16,
Miltefosine (INN),
CAS-58066-85-6,
C21H46NO4P,
Miltextrade mark,
HePC Hydrate,
Impavidotrade mark,
Impavido (TN),
Choline, inner salt,
IN1227,
Miltefosine, 98%,
TF-002,
NSC 605583,
Choline phosphate, hexadecyl ester, hydroxide, inner salt (6CI),
AC1L1GAH,
Hexadecyl Phosphorylcholine,
D18506,
H-1850,
Ethanaminium, 2-(((hexadecyloxy)hydroxyphosphinyl)oxy)-N,N,N-trimethyl-, hydroxide, innner salt,
SCHEMBL26215,
4-04-00-01460 (Beilstein Handbook Reference),
SPECTRUM1505329,
ETH098,
DTXSID7045942,
CTK8G1121,
Choline phosphate, hexadecyl ester, hydroxide, inner salt,
miltefosine-hexadecylphosphocholine,
C15H32.C7H17NO4P,
Hexadecyl Phosphorylcholine Hydrate,
HMS1922D16,
HMS2089J15,
HMS3649I09,
Pharmakon1600-01505329,
hexadecylphosphocholine, miltefosine,
BCP04506,
miltefosine (hexadecylphosphocholine),
Tox21_111466,
BDBM50034220,
BG0492,
CCG-35584,
CCG-36097,
CCG-40025,
DL-131,
Hexadecyl 2-(trimethyl-.lambda.~5~-azanyl)ethyl hydrogen phosphate,
NSC758968,
s3056,
1-N-HEXADECYLPHOSPHORYLCHOLINE,
AKOS015914886,
Tox21_111466_1,
AN-8651,
BCP9000927,
CS-2933,
DB09031,
NSC-605583,
NSC-758968,
KS-00000L54,
NCGC00095169-02,
NCGC00095169-03,
NCGC00095169-05,
HY-13685,
LS-65132,
BCP0726000071,
FT-0608148,
M2445,
hexadecyloxy-2-trimethylammonioethylphosphorate,
D02494,
hexadecyl (2-(trimethylAmmonio)ethyl) phosphate,
AB00642217-03,
AB00642217_04,
Miltefosine, >=98% (perchloric acid titration),
A831718,
I14-7244,
Hexadecyl 2-(Trimethylammonio)ethyl Phosphate Hydrate,
2-[hexadecoxy(hydroxy)phosphoryl]oxyethyl-trimethyl-ammonium,
Phosphoric Acid Hexadecyl 2-(Trimethylammonio)ethyl Ester,
[2-(Hexadecyloxy-hydroxy-phosphoryloxy)-ethyl]-trimethyl-ammonium,
2-[[(Hexadecyloxy)hydroxyphosphinyl]oxy]-N,N,N-trimethylethanaminium,
3, 4-hydroxy-N,N,N-trimethyl-, hydroxide, inner salt, 4-oxide,
hexadecyl 2-(trimethyl-lambda~5~-azanyl)ethyl hydrogen phosphate,
Phosphoric Acid Hexadecyl 2-(Trimethylammonio)ethyl Ester Hydrate,
2-(((Hexadecyloxy)hydroxyphosphinyl)oxy)-N,N,N-trimethylethanaminium hydroxide,
Ethanaminium, 2-[[(hexadecyloxy)hydroxyphosphinyl]oxy]-N,N,N-trimethyl-, inner salt,
HePC,
Miltefosine[INN:BAN],
Miltefosine [BAN:INN],
D00FGR,
Baxter brand of miltefosine,
Prasfarma brand of miltefosine,
CID3599,
Baxter Oncology brand of miltefosine,
C21-H46-N-O4-P,
B1371,
hexadecyl 2-trimethylazaniumylethyl phosphate,
Choline, hexadecyl hydrogen phosphate, inner salt,
C039128,
choline phosphate hexadecyl ester, hydroxide, inner salt,
HPC,
2-[[(Hexadecyloxy)hydroxyphosphinyl]oxy]-N,N,N-trimethylethanaminium inner salt,
3,5-Dioxa-4-phosphaunacosan-1-aminium, 4-hydroxy-N,N,N-trimethyl-, hydroxide, inner salt, 4-oxide,
|
| Complexity | 363 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 407.316g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 27 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 407.576g/mol |
| Monoisotopic Mass | 407.316g/mol |
| Rotatable Bond Count | 20 |
| Topological Polar Surface Area | 58.6A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 6.7 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H301-H334 |
| Precuationary statements | P261-P301+P310-P342+P311 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

