| CAS Number | 532934-95-5 |
| Catalog Number | AG00E849(AGN-PC-07ASOZ) |
| Chemical Name | Quinoxaline, 7-bromo-5-methyl- (9CI) |
| IUPAC Name | 7-bromo-5-methylquinoxaline |
| InChI | InChI=1S/C9H7BrN2/c1-6-4-7(10)5-8-9(6)12-3-2-11-8/h2-5H,1H3 |
| InChI Key | DGGITVDNUKFNTJ-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD16987767 |
| Molecular Formula | C9H7BrN2 |
| Molecular Weight | 223.0693 |
| SMILES | Cc1cc(cc2c1nccn2)Br |
| Synonyms | 7-BROMO-5-METHYLQUINOXALINE,
532934-95-5,
QUINOXALINE, 7-BROMO-5-METHYL-,
Quinoxaline, 7-bromo-5-methyl- (9CI),
SCHEMBL3922704,
DGGITVDNUKFNTJ-UHFFFAOYSA-N,
ZINC39121583,
AKOS027409248,
MB15073,
Z2582143675,
Quinoxaline,7-bromo-5-methyl-,
|
| Complexity | 163 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 221.979g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 223.073g/mol |
| Monoisotopic Mass | 221.979g/mol |
| Rotatable Bond Count | 0 |
| Topological Polar Surface Area | 25.8A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number