| CAS Number | 52107-21-8 |
| Catalog Number | AG00E2EF(AGN-PC-001X0V) |
| Chemical Name | Cyclopropyl chloroforMate |
| IUPAC Name | cyclopropyl carbonochloridate |
| InChI | InChI=1S/C4H5ClO2/c5-4(6)7-3-1-2-3/h3H,1-2H2 |
| InChI Key | JPMJNRPHIMXRAP-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD23098938 |
| Molecular Formula | C4H5ClO2 |
| Molecular Weight | 120.5343 |
| SMILES | ClC(=O)OC1CC1 |
| Synonyms | Cyclopropyl chloroformate,
Cyclopropyl carbonochloridate,
52107-21-8,
SCHEMBL221501,
JPMJNRPHIMXRAP-UHFFFAOYSA-N,
MFCD23098938,
ZINC34327620,
AKOS025396916,
SY248051,
MFCD23098938 (95%),
107C218,
|
| Complexity | 87.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 119.998g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 120.532g/mol |
| Monoisotopic Mass | 119.998g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.7 |
Certificate of Analysis
Lot Number