| CAS Number | 52062-26-7 |
| Catalog Number | AG00E25S(AGN-PC-0N59OQ) |
| Chemical Name | 4-Methoxypyridine-2,6-dicarboxylic acid |
| IUPAC Name | 4-methoxypyridine-2,6-dicarboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C8H7NO5/c1-14-4-2-5(7(10)11)9-6(3-4)8(12)13/h2-3H,1H3,(H,10,11)(H,12,13) |
| InChI Key | INGKNNWONGEVCL-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11036211 |
| Molecular Formula | C8H7NO5 |
| Molecular Weight | 197.1449 |
| SMILES | O=C(C1=NC(C(O)=O)=CC(OC)=C1)O |
| Synonyms | 4-methoxypyridine-2,6-dicarboxylic Acid,
52062-26-7,
J-400618,
PYCH11,
SCHEMBL746177,
CTK4J5348,
DTXSID10440716,
FCH886278,
MFCD11036211,
ZINC35653845,
AKOS006307785,
4-methoxy-2,6-pyridinedicarboxylic acid,
AK578363,
DS-19662,
CID10488153,
|
| Complexity | 220 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 197.032g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 197.146g/mol |
| Monoisotopic Mass | 197.032g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 96.7A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number