
Price
$0.00
No data
No data
No data
| CAS Number | 54-97-7 |
| Catalog Number | AG00DZW5(AGN-PC-07A25J) |
| Chemical Name | 2-Phenylcyclopropane-1-amine |
| IUPAC Name | 2-phenylcyclopropan-1-amine |
| InChI | InChI=1S/C9H11N/c10-9-6-8(9)7-4-2-1-3-5-7/h1-5,8-9H,6,10H2 |
| InChI Key | AELCINSCMGFISI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD04114536 |
| Molecular Formula | C9H11N |
| Molecular Weight | 133.1903 |
| NSC Number | 80664 |
| SMILES | NC1CC1c1ccccc1 |
| Synonyms | Jatrosom,
Parnate,
Sulfate, Tranylcypromine,
trans 2 Phenylcyclopropylamine,
trans-2-Phenylcyclopropylamine,
Transamine,
Tranylcypromine,
Tranylcypromine Sulfate,
2-Phenylcyclopropanamine,
2-phenylcyclopropan-1-amine,
tranylcypromine,
54-97-7,
dl-Tranylcypromine,
2-phenylcyclopropylamine,
Transamine,
Racemic Tranylcypromine,
SKF 385,
trans-DL-2-Phenylcyclopropylamine,
Cyclopropanamine, 2-phenyl-,
Parnate,
2-Phenyl-cyclopropylamine,
Tranilcipromina,
Parnitene,
Tranylcyprominum,
CHEMBL313833,
AELCINSCMGFISI-UHFFFAOYSA-N,
Cyclopropylamine, trans-2-phenyl-,
SKF Trans-385,
Tranylcypromine [INN:BAN],
trans-2-phenylcyclopropanamine,
Tranylcyprominum [INN-Latin],
Tranilcipromina [INN-Spanish],
C9H11N,
NSC 80664,
Parnate (Salt/Mix),
(1S,2S)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
SKF-trans-385,
(.+/-.)-Tranylcypromine,
cis-2-Phenylcyclopropanamine,
3721-28-6,
CCRIS 3344,
HSDB 3404,
Tranylcypromin,
2-PCPA,
EINECS 205-841-9,
(+/-)-trans-2-phenylcyclopropylamine,
(.+/-.)-trans-2-Phenylcyclopropamine,
BRN 3195803,
(.+/-.)-trans-2-Phenylcyclopropylamine,
Cyclopropanamine, 2-phenyl-, trans-(+-)-,
Cyclopropylamine, 2-phenyl-, trans-(+-)-,
Tranylcypromine,(+),
Tranylcypromine,(-),
Spectrum_001598,
(+/-)-Tranylcypromine,
AC1L1KJT,
Spectrum3_001068,
Spectrum4_001219,
Spectrum5_001829,
2- Amino-cyclopropylbenzene,
AC1Q1HO9,
AC1Q53BI,
Lopac0_001013,
SCHEMBL40651,
KBioGR_001658,
KBioSS_002078,
GTPL5281,
CTK1F7780,
KBio2_002078,
KBio2_004646,
KBio2_007214,
KBio3_001876,
CHEBI:131512,
(1s,2r)-2-phenylcyclopropylamine,
US8609708, 6 Tranylcypromine,
Cyclopropanamine, trans-(.+-.)-,
Cyclopropylamine, trans-(.+-.)-,
NSC80664,
BDBM50113851,
CCG-40399,
MFCD04114536,
NSC-80664,
SBB084038,
US8609708, 6 Tranyl- cypromine,
AKOS005217104,
DB00752,
MCULE-7015811838,
NCGC00015848-02,
NCGC00015848-03,
NCGC00015848-04,
NCGC00162316-01,
(1R*,2S*)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
BS-13286,
LS-58824,
SC-66350,
SY037504,
CS-0091206,
EN300-54719,
MFCD01735853 (95%),
AB01007711-01,
F2173-0870,
69684-89-5,
Jatrosom,
d-Tranylcypromine,
l-Tranylcypromine,
Parmodalin (TN),
Transamine (TN),
Tylciprine (TN),
Parstelin (TN),
Transamin (TN),
Transapin (TN),
Jatrosom (TN),
Parnate (TN),
Sicoton (TN),
(+)-Tranylcypromine,
(-)-Tranylcypromine,
Tranylcypromine (INN),
Tranylcypromine sulphate,
Sulfate, Tranylcypromine,
trans-2-Phenylcyclopropylamine,
Tranylcypromine hydrochloride,
D0H0HJ,
(+)-(R)-Tranylcypromine,
(1R,2S)-2-phenylcyclopropanamine,
2-Phenylcyclopropane-1-amine,
trans 2 Phenylcyclopropylamine,
2-Phenyl cyclo propan-1-amine,
(1S,2R)-2-phenylcyclopropanamine,
CID5530,
(1R)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
(1S)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
(2S)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
(+)-trans-2-Phenylcyclopropylamine,
2-PHENYLCYCLOPROPANAMINE HCL,
trans-(-)-2-Phenylcyclopropanamine,
AR-1E4939,
Link Brand of Tranylcypromine Sulfate,
(1R,2R)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
(1R,2S)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
(1S,2R)-2-phenylcyclopropan-1-amine,
Allphar Brand of Tranylcypromine Sulfate,
esparma Brand of Tranylcypromine Sulfate,
Cyclopropanamine, 2-phenyl-, (1R,2S)-rel-,
Goldshield Brand of Tranylcypromine Sulfate,
SmithKline Brand of Tranylcypromine Sulfate,
Cyclopropanamine, 2-phenyl-, trans-(.+/-.)-,
Cyclopropylamine, 2-phenyl-, trans-(.+/-.)-,
GlaxoSmithKline Brand of Tranylcypromine Sulfate,
Cyclopropanamine, 2-phenyl-, (1R-trans)-(9CI),
155-09-9,
3721-26-4,
13531-35-6,
6301-73-1,
GJZ,
|
| Complexity | 116 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 133.089g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 10 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 133.194g/mol |
| Monoisotopic Mass | 133.089g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 2 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.5 |
| Symbol: | |
| Hazard statements | H315-H319-H335 |
| Precuationary statements | P261-P305+P351+P338 |
| Siginal words | |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

