| CAS Number | 462-23-7 |
| Catalog Number | AG00DVZ3(AGN-PC-0JK9JM) |
| Chemical Name | 4-Fluorobutyric acid |
| IUPAC Name | 4-fluorobutanoic acid |
| InChI | InChI=1S/C4H7FO2/c5-3-1-2-4(6)7/h1-3H2,(H,6,7) |
| InChI Key | BDXSWIQVLYXSSU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD17014695 |
| Molecular Formula | C4H7FO2 |
| Molecular Weight | 106.0956 |
| SMILES | OC(CCCF)=O |
| Synonyms | 4-fluorobutanoic Acid,
462-23-7,
4-FLUOROBUTYRIC ACID,
Butanoic acid,4-fluoro-,
AC1L1V55,
SCHEMBL1031829,
CTK4I9253,
DTXSID60274508,
ZINC2040423,
AKOS006380509,
4-Fluorobutyricacid,
CID10411,
|
| Complexity | 62.7 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 106.043g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 7 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 106.096g/mol |
| Monoisotopic Mass | 106.043g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 37.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.4 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number