| CAS Number | 51760-90-8 |
| Catalog Number | AG00DQXP(AGN-PC-0NJD2C) |
| Chemical Name | Butanoyl chloride, 2,3-dimethyl- |
| IUPAC Name | 2,3-dimethylbutanoyl chloride |
| InChI | InChI=1S/C6H11ClO/c1-4(2)5(3)6(7)8/h4-5H,1-3H3 |
| InChI Key | MYJXBWNOORYUSN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD18969867 |
| Molecular Formula | C6H11ClO |
| Molecular Weight | 134.6039 |
| SMILES | CC(C)C(C)C(Cl)=O |
| Synonyms | 51760-90-8,
2,3-Dimethylbutanoyl chloride,
Butanoyl chloride, 2,3-dimethyl-,
2,3-DIMETHYL-BUTANOYL CHLORIDE,
2,3-Dimethylbutanoic acid chloride,
Chloro-bis-propyl Ether,
SCHEMBL1409873,
CTK1G8314,
DTXSID10502121,
AKOS013351511,
Butanoylchloride,2,3-dimethyl-,
|
| Complexity | 88.5 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 134.05g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 134.603g/mol |
| Monoisotopic Mass | 134.05g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.6 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number