| CAS Number | 510758-19-7 |
| Catalog Number | AG00DM1K(AGN-PC-0S9I02) |
| Chemical Name | FAM alkyne, 5-isomer |
| IUPAC Name | 3',6'-dihydroxy-3-oxo-N-prop-2-ynylspiro[2-benzofuran-1,9'-xanthene]-5-carboxamide |
| InChI | InChI=1S/C24H15NO6/c1-2-9-25-22(28)13-3-6-17-16(10-13)23(29)31-24(17)18-7-4-14(26)11-20(18)30-21-12-15(27)5-8-19(21)24/h1,3-8,10-12,26-27H,9H2,(H,25,28) |
| InChI Key | UNBAJBIGCBVWJU-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD28505571 |
| Molecular Formula | C24H15NO6 |
| Molecular Weight | 413.3790 |
| SMILES | O=C(C1=CC2=C(C3(C4=C(OC5=C3C=CC(O)=C5)C=C(O)C=C4)OC2=O)C=C1)NCC#C |
| Synonyms | FAM alkyne, 5-isomer,
510758-19-7,
3',6'-dihydroxy-3-oxo-N-(prop-2-yn-1-yl)-3H-spiro[isobenzofuran-1,9'-xanthene]-5-carboxamide,
5-FAM alkyne,
SCHEMBL15326935,
ACN-041208,
BP-22530,
|
| Complexity | 762 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 413.09g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 31 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 6 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 3 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 413.385g/mol |
| Monoisotopic Mass | 413.09g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 105A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.8 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number