| CAS Number | 5267-49-2 |
| Catalog Number | AG00DLJF |
| Chemical Name | (4-METHYLPHENYL)(PHENYL)METHANAMINE HYDROCHLORIDE |
| IUPAC Name | (4-methylphenyl)-phenylmethanamine;hydrochloride |
| InChI | InChI=1S/C14H15N.ClH/c1-11-7-9-13(10-8-11)14(15)12-5-3-2-4-6-12;/h2-10,14H,15H2,1H3;1H |
| InChI Key | NHTZSJKMWBONMD-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00182941 |
| Molecular Formula | C14H16ClN |
| Molecular Weight | 233.7365 |
| SMILES | Cl.C1(=CC=CC=C1)C(N)C1=CC=C(C=C1)C |
| Synonyms | (4-methylphenyl)(phenyl)methanamine hydrochloride,
5267-49-2,
Phenyl(p-tolyl)methanamine hydrochloride,
[(4-methylphenyl)(phenyl)methyl]amine hydrochloride,
MFCD00801150,
MBHA.HCl resin,
AC1MC0SQ,
AC1Q39FZ,
SCHEMBL875165,
CTK6B7825,
(S)-Phenyl(p-tolyl)methanamine HCl,
4-methylbenzhydrylamine hydrochloride,
MFCD00182941,
AKOS005257656,
[(4-methylphenyl)(phenyl)methyl]amine HCl,
EN300-30201,
(4-methylphenyl)-phenylmethanamine hydrochloride,
CID2734294,
(4-methylphenyl)-phenyl-methanamine Hydrochloride,
55095-21-1,
|
| Complexity | 176 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 233.097g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 16 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 233.739g/mol |
| Monoisotopic Mass | 233.097g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 26A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
Certificate of Analysis
Lot Number