| CAS Number | 53574-58-6 |
| Catalog Number | AG00DLGB(AGN-PC-01W6G8) |
| Chemical Name | 2-Pyridinecarboxylicacid,5-formyl-(9CI) |
| IUPAC Name | 5-formylpyridine-2-carboxylic acid |
| InChI | InChI=1S/C7H5NO3/c9-4-5-1-2-6(7(10)11)8-3-5/h1-4H,(H,10,11) |
| InChI Key | HBNWKIVJXHRLQM-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11100672 |
| Molecular Formula | C7H5NO3 |
| Molecular Weight | 151.1195 |
| SMILES | O=C(O)C1=NC=C(C=O)C=C1 |
| Synonyms | 5-Formylpicolinic acid,
53574-58-6,
5-FORMYL-2-PYRIDINECARBOXYLIC ACID,
5-FORMYLPYRIDINE-2-CARBOXYLIC ACID,
SCHEMBL515603,
CTK4J8405,
DTXSID90593895,
FCH888261,
ZINC35569842,
2-Pyridinecarboxylic acid, 5-formyl-,
AKOS006307897,
AB63121,
2-Pyridinecarboxylicacid,5-formyl-(9CI),
AJ-91506,
AX8231853,
2-Pyridinecarboxylicacid,5-formyl-,
2-Pyridinecarboxylic acid, 5-formyl- (9CI),
|
| Complexity | 169 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 151.027g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 11 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 1 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 151.121g/mol |
| Monoisotopic Mass | 151.027g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 67.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.2 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number