| CAS Number | 55910-07-1 |
| Catalog Number | AG00DLF2(AGN-PC-00062I) |
| Chemical Name | 5-Chloro-1-methoxy-3-nitrobenzene |
| IUPAC Name | 1-chloro-3-methoxy-5-nitrobenzene |
| InChI | InChI=1S/C7H6ClNO3/c1-12-7-3-5(8)2-6(4-7)9(10)11/h2-4H,1H3 |
| InChI Key | SVMYKCBIUQUCKY-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD11848441 |
| Molecular Formula | C7H6ClNO3 |
| Molecular Weight | 187.5804 |
| SMILES | COC1=CC([N+]([O-])=O)=CC(Cl)=C1 |
| Synonyms | 3-chloro-5-nitroanisole,
1-chloro-3-methoxy-5-nitrobenzene,
55910-07-1,
SVMYKCBIUQUCKY-UHFFFAOYSA-N,
1-chlor-3-methoxy-5-nitrobenzol,
3-chloro-5-nitroanisol,
3-chloro-5-nitro anisole,
SCHEMBL2842859,
CTK6J7902,
3-chloro-5-methoxy-1-nitrobenzene,
KS-000010QD,
3-chloro-5-nitrophenyl methyl ether,
1-chloro-3-methoxy-5-nitro-benzene,
MFCD11848441,
SBB090637,
ZINC44831194,
AKOS006343327,
AS-40388,
SC-36048,
FT-0753078,
AN-584/43422716,
|
| Complexity | 171 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 187.004g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 12 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 187.579g/mol |
| Monoisotopic Mass | 187.004g/mol |
| Rotatable Bond Count | 1 |
| Topological Polar Surface Area | 55A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.5 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H317
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number