| CAS Number | 5203-15-6 |
| Catalog Number | AG00DKFP(AGN-PC-03HBJM) |
| Chemical Name | 4-(2-Methylpropoxy)benzonitrile |
| IUPAC Name | 4-(2-methylpropoxy)benzonitrile |
| InChI | InChI=1S/C11H13NO/c1-9(2)8-13-11-5-3-10(7-12)4-6-11/h3-6,9H,8H2,1-2H3 |
| InChI Key | QWMUMFXFUCDJJI-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD08274895 |
| Molecular Formula | C11H13NO |
| Molecular Weight | 175.2270 |
| SMILES | N#CC1=CC=C(OCC(C)C)C=C1 |
| Synonyms | 4-(2-Methylpropoxy)benzonitrile,
5203-15-6,
4-isobutoxybenzonitrile,
4-iso-butoxybenzonitrile,
4-isobutoxy-benzonitrile,
ACMC-209kxg,
4-iso-butoxybenzo-nitrile,
SCHEMBL868642,
CTK1G3566,
DTXSID50619565,
QWMUMFXFUCDJJI-UHFFFAOYSA-N,
ANW-31394,
Benzonitrile, 4-(2-methylpropoxy)-,
ZINC19434383,
AKOS000175313,
AS-42938,
DB-071472,
TC-120139,
FT-0715541,
K-9534,
|
| Complexity | 184 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 175.1g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 13 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 175.231g/mol |
| Monoisotopic Mass | 175.1g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 33A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 2.9 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P280-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number