| CAS Number | 5041-67-8 |
| Catalog Number | AG00DJZL(AGN-PC-0S8CX1) |
| Chemical Name | Kaempferol 3-arabinofuranoside |
| IUPAC Name | 3-[(2S,3R,4R,5S)-3,4-dihydroxy-5-(hydroxymethyl)oxolan-2-yl]oxy-5,7-dihydroxy-2-(4-hydroxyphenyl)chromen-4-one |
| InChI | InChI=1S/C20H18O10/c21-7-13-15(25)17(27)20(29-13)30-19-16(26)14-11(24)5-10(23)6-12(14)28-18(19)8-1-3-9(22)4-2-8/h1-6,13,15,17,20-25,27H,7H2/t13-,15-,17+,20-/m0/s1 |
| InChI Key | POQICXMTUPVZMX-UXYNSRGZSA-N |
| MDL Number | MFCD26406180 |
| Molecular Formula | C20H18O10 |
| Molecular Weight | 418.3509 |
| SMILES | O=C1C(O[C@@H]2O[C@@H](CO)[C@H](O)[C@H]2O)=C(C3=CC=C(O)C=C3)OC4=CC(O)=CC(O)=C41 |
| Synonyms | juglanin,
kaempferol-3-O-alpha-L-arabinofuranoside,
Juglanin,
5041-67-8,
AC1NSX7X,
Kaempferol 3-arabinofuranoside,
CHEMBL469440,
SCHEMBL16618210,
HY-N3442,
LMPK12111839,
ZINC33832091,
CS-7981,
3-[(2S,3R,4R,5S)-3,4-dihydroxy-5-(hydroxymethyl)oxolan-2-yl]oxy-5,7-dihydroxy-2-(4-hydroxyphenyl)chromen-4-one,
C20H18O10,
CID5318717,
C20-H18-O10,
|
| Complexity | 673 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 4 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 418.09g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 30 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 10 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 6 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 418.354g/mol |
| Monoisotopic Mass | 418.09g/mol |
| Rotatable Bond Count | 4 |
| Topological Polar Surface Area | 166A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 1.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Precuationary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number