| CAS Number | 50637-83-7 |
| Catalog Number | AG00DJBN |
| Chemical Name | 6-bromo-2-(bromoacetyl)naphthalene |
| IUPAC Name | 2-bromo-1-(6-bromonaphthalen-2-yl)ethanone |
| InChI | InChI=1S/C12H8Br2O/c13-7-12(15)10-2-1-9-6-11(14)4-3-8(9)5-10/h1-6H,7H2 |
| InChI Key | CVLAZUXWINTOCV-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD24186238 |
| Molecular Formula | C12H8Br2O |
| Molecular Weight | 327.9993 |
| SMILES | BrCC(=O)C1=CC2=CC=C(C=C2C=C1)Br |
| Synonyms | 50637-83-7,
2-bromo-1-(6-bromonaphthalen-2-yl)ethanone,
6-bromo-2-(bromoacetyl)naphthalene,
SCHEMBL203507,
CHEMBL2268889,
CVLAZUXWINTOCV-UHFFFAOYSA-N,
MFCD24186238,
ZINC96373523,
AKOS027254615,
AK205156,
DS-10396,
2-bromo-1-(6-bromonaphthalen-2-yl)-ethanone,
2-Bromo-1-(6-bromo-naphthalen-2-yl)-ethanone,
Ethanone,2-bromo-1-(6-bromo-2-naphthalenyl)-,
Ethanone, 2-bromo-1-(6-bromo-2-naphthalenyl)-,
|
| Complexity | 242 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 327.892g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 15 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 1 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 328.003g/mol |
| Monoisotopic Mass | 325.894g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 17.1A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 4.3 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P280-P301+P312-P302+P352-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number