| CAS Number | 55528-53-5 |
| Catalog Number | AG00DJ6U(AGN-PC-0SJ6I2) |
| Chemical Name | H-LYS(ME)3-OH CHLORIDE |
| IUPAC Name | [(5S)-5-amino-5-carboxypentyl]-trimethylazanium;chloride |
| InChI | InChI=1S/C9H20N2O2.ClH/c1-11(2,3)7-5-4-6-8(10)9(12)13;/h8H,4-7,10H2,1-3H3;1H/t8-;/m0./s1 |
| InChI Key | ZKIJKCHCMFGMCM-QRPNPIFTSA-N |
| MDL Number | MFCD06795777 |
| Molecular Formula | C9H21ClN2O2 |
| Molecular Weight | 224.7282 |
| SMILES | [Cl-].C(CCC[N+](C)(C)C)[C@@H](C(=O)O)N |
| Synonyms | 55528-53-5,
H-Lys(Me)3-OH Chloride,
(S)-5-Amino-5-carboxy-N,N,N-trimethylpentan-1-aminium chloride,
H-Lys(Me)-OH chloride hydrochloride salt,
MFCD06795777,
C9H21N2O2.Cl,
7198AH,
AKOS027251083,
AK187129,
N|A,N|A,N|A-Trimethyllysine hydrochloride,
Nepsilon,Nepsilon,Nepsilon-Trimethyllysine hydrochloride, >=97% (TLC),
(2S)-2-amino-6-(trimethylazaniumyl)hexanoate;hydrochloride,
|
| Complexity | 164 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 2 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 1 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 224.129g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 14 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 4 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 2 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 224.729g/mol |
| Monoisotopic Mass | 224.129g/mol |
| Rotatable Bond Count | 6 |
| Topological Polar Surface Area | 63.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: | |
|
Hazard statements
|
|
|
Precuationary statements
|
|
|
Siginal words
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number