| CAS Number | 53841-07-9 |
| Catalog Number | AG00DFP6(AGN-PC-009I4U) |
| Chemical Name | Ethyl 3-Butynoate |
| IUPAC Name | ethyl but-3-ynoate |
| InChI | InChI=1S/C6H8O2/c1-3-5-6(7)8-4-2/h1H,4-5H2,2H3 |
| InChI Key | YUIKUBSCWKOQKS-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD03223585 |
| Molecular Formula | C6H8O2 |
| Molecular Weight | 112.1265 |
| SMILES | C#CCC(OCC)=O |
| Synonyms | Ethyl But-3-ynoate,
ETHYL 3-BUTYNOATE,
53841-07-9,
3-Butynoic acid ethyl ester,
SCHEMBL1140911,
CTK1G8045,
DTXSID50466415,
ZINC88187517,
AKOS006285416,
SC-67957,
FT-0720888,
CID11457675,
|
| Complexity | 118 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 112.052g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 8 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 2 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 112.128g/mol |
| Monoisotopic Mass | 112.052g/mol |
| Rotatable Bond Count | 3 |
| Topological Polar Surface Area | 26.3A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 0.7 |
GHS Hazard and Precautionary Statements
| Symbol: |  |
|
Hazard Class
|
|
|
Hazard statements
|
H302-H315-H319-H335
|
|
Packing Group
|
|
|
Precautionary statements
|
P261-P305+P351+P338
|
|
Signal Words
|
warning
|
|
UN Code
|
|
Certificate of Analysis
Lot Number