
Price
$0.00
无数据
无数据
无数据
| CAS Number | 494-38-2 |
| Catalog Number | AG00DEEC(AGN-PC-0JL4YJ) |
| Chemical Name | ACRIDINE ORANGE |
| EC Number | 610-452-6 |
| IUPAC Name | 3-N,3-N,6-N,6-N-tetramethylacridine-3,6-diamine |
| InChI | InChI=1S/C17H19N3/c1-19(2)14-7-5-12-9-13-6-8-15(20(3)4)11-17(13)18-16(12)10-14/h5-11H,1-4H3 |
| InChI Key | DPKHZNPWBDQZCN-UHFFFAOYSA-N |
| MDL Number | MFCD00005029 |
| Molecular Formula | C17H19N3 |
| Molecular Weight | 265.3529 |
| NSC Number | 194350 |
| SMILES | CN(C)C1=CC=C3C(N=C2C=C(N(C)C)C=CC2=C3)=C1 |
| UNII | F30N4O6XVV |
| Synonyms | 3,6-Bis(dimethylamino)acridine,
Acridine Diamine, Tetramethyl,
Acridine Orange,
Acridine Orange Base,
Base, Acridine Orange,
Basic Orange 3RN,
C.I. 46005,
C.I. Basic Orange 14,
Diamine, Tetramethyl Acridine,
euchrysine,
N,N,N',N'-Tetramethyl-3,6-Acridinediamine Hydrochloride,
Orange 3RN, Basic,
Orange Base, Acridine,
Orange, Acridine,
Orange, Rhoduline,
Rhoduline Orange,
Tetramethyl Acridine Diamine,
Acridine orange,
Acridine Orange Base,
494-38-2,
Solvent Orange 15,
Waxoline Orange A,
N3,N3,N6,N6-Tetramethylacridine-3,6-diamine,
Euchrysine,
3,6-Bis(dimethylamino)acridine,
C.I. Solvent Orange 15,
Brilliant Acridine Orange E,
3,6-Di(dimethylamino)acridine,
Acridine Orange Free Base,
Oranz akridinova,
Rhoduline Orange N,
C.I. 46005B,
C.I. No. 46005:1,
ACRIDINEORANGE,
Acridine, 3,6-bis(dimethylamino)-,
N,N,N',N'-Tetramethyl-3,6-acridinediamine,
Acridinorange,
Oranz rozpoustedlova 15,
Acridine Orange NO,
Oranz akridinova [Czech],
Rhoduline Orange NO,
UNII-F30N4O6XVV,
2,8-Bisdimethylaminoacridine,
NSC 194350,
2,8-Bis(dimethylamino)acridine,
Acridine Orange Stain,
3,6-Bis-(dimethylamino)akridin,
Oranz rozpoustedlova 15 [Czech],
N,N,N',N'-Tetramethylacridinediamine,
BRN 0020916,
F30N4O6XVV,
Rhoduline Orange N, Rhoduline Orange NO,
3,6-Bis-(dimethylamino)akridin [Czech],
3,6-ACRIDINEDIAMINE, N,N,N',N'-TETRAMETHYL-,
CHEMBL81880,
CHEBI:87346,
DPKHZNPWBDQZCN-UHFFFAOYSA-N,
N,N,N(sup 1),N(sup 1)-Tetramethylacridinediamine,
NSC194350,
AK113114,
Acridinediamine, N,N,N',N'-tetramethyl-,
Basic Orange 14,
[6-(dimethylamino)acridin-3-yl]dimethylamine,
Euchrysine (Salt/Mix),
AC1L1WXP,
AC1Q4WAC,
Rhoduline Orange (Salt/Mix),
4-22-00-05490 (Beilstein Handbook Reference),
3,6-Bis-dimethylaminoacridine,
BIDD:GT0571,
SCHEMBL297155,
Basic Orange 14 (Salt/Mix),
Basic Orange 3RN (Salt/Mix),
3, 6-Bis-dimethylaminoacridine,
Acridine,6-bis(dimethylamino)-,
Acridine Orange NO (Salt/Mix),
CTK8F7575,
Rhoduline Orange NO (Salt/Mix),
DTXSID60197783,
C.I. 46005 (Salt/Mix),
ZINC4262317,
BDBM50105462,
MFCD00005029,
SBB057772,
Acridine Orange solution, 2% in H2O,
AKOS016009859,
FS-5125,
MCULE-8917876301,
NSC-194350,
Acridine Orange base, Dye content 75 %,
AJ-49876,
L916,
LS-14224,
NCI60_001622,
N,N',N'-Tetramethyl-3,6-acridinediamine,
AX8112575,
FT-0741661,
ST24031469,
ST50306844,
WLN: T C666 BNJ EN1&1 MN1&1,
C19315,
[6-(dimethylamino)acridin-3-yl]-dimethyl-amine,
N,N,N'',N''-Tetramethyl-acridine-3,6-diamine,
Acridinediamine, N,N,N',N'-tetramethyl- (9CI),
3-N,3-N,6-N,6-N-tetramethylacridine-3,6-diamine,
3,6-Acridinediamine, N,N,N',N'-tetramethyl- (9CI),
I14-86025,
N(3),N(3),N(6),N(6)-tetramethylacridine-3,6-diamine,
N~3~,N~3~,N~6~,N~6~-Tetramethyl-3,6-acridinediamine,
N3,N3,N6,N6-Tetramethylacridine-3,6-diamine (Acridine orange),
Rhoduline Orange,
Euchrysine 3RX,
ACRIDINE,
3,6-ACRIDINEDIAMINE,
C17H19N3.xCl2Zn.ClH,
CCRIS 6695,
3, N,N,N',N'-tetramethyl-,
C17H19N3,
CID62344,
Acridine orange, colorant biologique,
EINECS 233-353-6,
C17-H19-N3.x-Cl2-Zn.Cl-H,
C17-H19-N3,
N(C)(C)c1ccc2cc3ccc(cc3nc2c1)N(C)C,
Bis(Dimethylamino)acridine, 3,6-; (Acridine orange),
65-61-2,
Acridine, 3,6-bis(dimethylamino)-, monohydrochloride, compd. with zinc chloride,
Acridinediamie, N,N,N',N'-tetramethyl-, monohydrochloride, compd. with zinc chloride,
N,N,N',N'-Tetramethylacridine-3,6-diamine monohydrochloride, compound with zinc dichloride,
Zinc chloride, compd. with N,N,N',N'-tetramethyl-3,6-acridinediamine monohydrochloride,
10127-02-3,
3,6-Acridinediamine, N,N,N',N'-tetramethyl-, monohydrochloride, compd. with zinc chloride (ZnCl2),
AO,
|
| Complexity | 298 |
| Compound Is Canonicalized | Yes |
| Covalently-Bonded Unit Count | 1 |
| Defined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Defined Bond Stereocenter Count | 0 |
| Exact Mass | 265.158g/mol |
| Formal Charge | 0 |
| Heavy Atom Count | 20 |
| Hydrogen Bond Acceptor Count | 3 |
| Hydrogen Bond Donor Count | 0 |
| Isotope Atom Count | 0 |
| Molecular Weight | 265.36g/mol |
| Monoisotopic Mass | 265.158g/mol |
| Rotatable Bond Count | 2 |
| Topological Polar Surface Area | 19.4A^2 |
| Undefined Atom Stereocenter Count | 0 |
| Undefined Bond Stereocenter Count | 0 |
| XLogP3 | 3.4 |
| Symbol: | |
| Hazard Class | |
| Hazard statements | H302 |
| Packing Group | |
| Precautionary statements | P280-P305+P351+P338 |
| Signal Words | warning |
| UN Code |
| Chemical Name: | Batch Number: | |
| Chemical Structure: | CAS Registry No: | |
| Product ID: | ||
| Manufacture Date: | ||
| Storage Temperature: | ||
| Formula: | ||
| Molecular Weight: | ||
| Quantity: |
| Test: | Result: |

